Kılıçdaroğlu’ndan K24'e Kürt illeri yanıtı

CHP Ekonomi Masasının Ankara’da düzenlediği değerlendirme toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kürt illerinde ekonomik gelişim ve kalkınmayla ilgili “Kesinlikle olacak. Açık ve net öneri olarak söylüyorum. Doğu ve Güneydoğu için özel planlama yapılacak. Özel bir kalkınma stratejisi izlenilecek” dedi.

Ömer Sönmez / ANKARA - CHP Ekonomi Masasının Ankara’da düzenlediği değerlendirme toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kürt illerinde ekonomik gelişim ve kalkınmayla ilgili “Kesinlikle olacak. Açık ve net öneri olarak söylüyorum. Doğu ve Güneydoğu için özel planlama yapılacak. Özel bir kalkınma stratejisi izlenilecek” dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin hazırlamış olduğu ekonomiye çözüm önerilerini paylaştıktan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

K24 muhabirinin "Kürt meselesinin çözülememesiyle ilişkili olarak Kürt illerinde ekonomik gelişim ve kalkınma Türkiye’nin diğer bölgelerine nazaran çok vahim durumda. Bölgeyle ilgili özel bir ekonomi politikanız olacak mı?" sorusunu yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, Kürt illeri için özel ekonomi planlarının olacağını belirterek, şunları ifade etti:

“Kesinlikle olacak. Açık ve net öneri olarak söylüyorum. Doğu ve Güneydoğu için özel planlama yapılacak. Özel bir kalkınma stratejisi izlenilecek. Öncelikle yatırım yapan özel sektöre uzun süreli vergi ayrıcalığı tanınacak. Yine uzun süreli SGK primleri ayrıcalık tanınacak. Yapılacak yatırıma teşvik edilecek. Özel sektör gitmediği takdirde kamu özel işbirliği özendirilecek. O da olmadığı takdirde doğrudan doğruya kamu giderek kamu yatırım yapacak. Dolayısıyla o bölgede istihdam sorununu çözmek zorundayız.”

Kılıçdaroğlu, her bölgenin özelliğine göre gerekirse belli bölgeler cazibe bölgeleri haline getirileceğini vurgulayarak, Van’ın özel olarak ele alınması ve büyütülmesi gerektiğini de söyledi.

KILIÇDAROĞLU: KÜRT SORUNUNU ÇÖZEBİLECEK TEK PARTİ CHP’DİR

Öte yandan CHP Başkanı Kılıçdaroğlu, kendisine yöneltilen “Kürt meselesini somut olarak nasıl çözeceksiniz?” sorusunu da yanıtladı.

 Kılıçdaroğlu, Kürt sorununu çözebilecek tek partinin CHP olduğunu ifade ederek, “Mesele Türkiye’nin en temel sorununu parti çıkarları penceresinden değerlendirmeyeceksiniz, ülke çıkarları penceresinden değerlendireceksiniz” dedi.

Kılıçdaroğlu şunları dile şöyledi:

“Eğer ifade ettiğiniz Kürt sorunu bugüne kadar çözülememişse, sorumlusu siyaset kurumudur. Çözüm yeri TBMM’dir. Burada çözülür. Bütün partilerin katılımıyla çözülmesi gereken bir konudur, her partinin içinde çözebilecek bilgi ve birime sahip kişileri vardır. Mesele Türkiye’nin en temel sorununu parti çıkarları penceresinden değerlendirmeyeceksiniz, ülke çıkarları penceresinden değerlendireceksiniz. Bütün ayrıntıları bizim raporlarımızda var. Doğu ve Güneydoğu’da billboardları kiralayarak, 22 soruda, 22 cevabı ilan etmişiz: Sorunun çözümüne yönelik en sağlıklı politikaları ilan etmişiz. Bu sorunu bizim dışımızda hiçbir parti çözemez.”