Carter Kürdistan'da: "ABD'nin Kürdistan'a desteği sürecek"

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, dün yaptığı Bağdat ziyaretinin ardından Kürdistan'ın başkenti Erbil'i ziyaret etti.
kurdistan24.net

K24/Erbil- ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, dün yaptığı Bağdat ziyaretinin ardından gece saatlerinde Kürdistan'ın başkenti Erbil'i ziyaret etti.

Beraberindeki heyetle gece saatlerinde Kürdistan'ın başkenti Erbil'e inen Carter, burada Kürdistan Başkanı Mesut Barzani tarafından karşılandı.

Karşılama töreni sonrası toplantı için biraraya gelen Barzani ve Carter, Musul operasyonu, Peşmerge'nin üstlendiği rol ve DAİŞ'e karşı savaşı konuştu.

Kürdistan Başkanlığı internet sitesinden yapılan açıklamada, Carter ve beraberindeki heyetin DAİŞ'e karşı savaşta başarı elde eden Peşmerge güçlerine ve Başkan Barzani'ye teşekkür ettiği ifade edildi.

Toplantıda DAİŞ karşısında verilen savaşa değinen Carter, ABD'nin Peşmerge güçlerine yönelik yardımlarına devam edeceğini belirtti.  

12 Temmuz  tarihinde Kürdistan'da, ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Elissa Slotkin ile Kürdistan Savunma Bakanı Kerim Sincari askeri  bir protokol imzalamış ve bu protokolde ABD'nin Bağdat ile birlikte Erbil'e de askeri yardımda bulunağı kaydedilmişti.

Askeri yardım protokolünün görüşüldüğü toplantı sonrası ABD ve Kürdistan arasındaki imlazalanan askeri protokol yenilenerek 1 yıl daha uzatıldı.

Açıklamada, ABD ve Kürdistan arasında imzalanan protokolle, Kürdistan'a yapılan askeri ve mali yardımlara bağlı kalınacağı belirtildi.

Barzani ise görüşmede, DAİŞ'e karşı savaşta Peşmerge güçlerinin üzerine düşeni yaptığını belirterek, ABD'ye yardımlarından dolayı teşekkürlerini bildirdi