Başkan Barzani: Kürt kadını büyük bedeller ödedi

Başkan Barzani, Kürdistan Kadınlar Birliğinin 64’üncü kuruluş yıl dönümü vesilesiyle yazılı bir mesaj yayımladı.

Haber Merkezi- Başkan Mesut Barzani, Kürdistan Kadınlar Birliğinin 64’üncü kuruluş yıl dönümü vesilesiyle yayımladığı yazılı mesajda, Kürt kadınının, ulusal faaliyetlerde önemli bir role sahip oluğunu belirterek çok sayıda kurban verdiğini vurguladı.

Başkanlık sitesinde yer alan Kürdistan Başkanı Mesut Barzani imzalı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Sayın Kürdistan Kadınlar Birliği Genel Sekreteri ve değerli üyeleri, Allah’ın selamı üzerinizde olsun!

Kürdistan Kadınlar birliğinin 64 kuruluş yıl dönümü vesilesiyle değerli devrimci üyelerini en kalbi duygularımla kutluyorum.

Kürdistan Kadınlar Birliği, bir dönem dağda ve kırsalda yürütülen ulusal mücadele döneminde önemli bir rol oynadığı gibi şu an da kadın haklarının korunması noktasında büyük bir sorumluluğu yerine getirmektedir.

Kürt kadınının mücadelesi, sadece kendi içinde değil aynı zamanda toplum hayatında önemli bir yer edinmiş ve Peşmerge olan eşlerini ve kardeşlerini devriminde yalnız bırakmayarak çok fazla bedel ödemiştir. Bu büyük bir gurur kaynağıdır.  

Kürt kadını, DAİŞ ve terörle mücadele sürecinde aynı rolünü ulusu için yerine getirmiş ve en değerli şahsiyetlerini Kürt toprağına ve ulusuna kurban vermiştir.

Bu vesileyle Kürdistan’ın aziz şehit aileleri, halkımızın onurlu bir yaşam sürdürmesi için verdiğiniz bedellerden guru duyuyoruz. Yapılan bu fedakarlığın hiçbir şekilde karşılığını ödeyemez.

”Kürdistan şehitleri önünde boynumuzu büküyor ve ailelerine selam gönderiyoruz.”

 

Kürdistan Demokrat Partisinin (KDP) kadın oluşumu olarak, 1952 yılında kurulan Kürdistan Kadınlar Birliği, Kürt kadınının toplum içinde haklarını ve çıkarları savunmayı amaç edindi.

Birlik, Kürdistan’ın ulusal mücadelesine aktif bir şekilde katılarak, Kürt halkının demokratik haklarını elde etmesi için mücadele veriyor.