Abadi’nin Süleymani’yle ilgili açıklamasına soruşturma çağrısı

Fetih Koalisyonu, Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Heyeti Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis’e yönelik suikastla ilgili eski Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin açıklamalarına soruşturma başlatılması talebinde bulundu.

HABER MERKEZİ

Fetih Koalisyonu Milletvekili Muin Kazimi, Süleymani ve Mühendis’in öldürülmesiyle ilgili Abadi’nin dinlenmek üzere Irak Parlamentosu’na davet edilmesi gerektiğini söyledi.

Abadi, bu yılın başlarında Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlenen ve İranlı General Kasım Süleymani’nin ölümüyle sonuçlanan suikasta ilişkin açıklamada bulunmuştu.

Geçtiğimiz Perşembe günü Irak resmi televizyonuna konuşan Abadi, suikastı gerçekleştiren ABD SİHA’sının Iraklı yetkililerden onay aldığını söylemişti.

Abadi, İran’ın Ortadoğu’daki politikalarının mimarı Süleymani ile Haşdi Şabi Heyeti Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis’i öldüren ABD SİHA’sının Iraklı yetkililerden izin alamadan suikastı gerçekleştiremeyeceğini belirtti. Abadi, söz konusu SİHA için kimin onay verdiğine ilişkin detay vermemişti.

Abadi, “Sahadaki fedakarlıklar zafer getirdi. Irak halkının birliği olmadan zafer elde edilemez” demişti.

Başbakanlığı dönemiyle ilgili açıklamalarda bulunan Abadi, “İranlılara, çatışmalar devam ederse kendilerinden ve Amerikalılardan geri çekilmelerini isteyeceğimi söyledim” diyerek, “Birleşik Arap Emirlikleri ve İran hava kuvvetlerinin DAİŞ'e karşı savaşa katılmasını reddettim” ifadelerini kullanmıştı.

Shafaq News’e, konuşan Iraklı bir güvenlik kaynağı ise, “Irak hava sahasındaki insansız hava araçlarının uçması için doğrudan başbakana bağlı olan ortak operasyonlar komutanlığından önceden onay alması gerekir” demişti.

Geçtiğimiz ocak ayında İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Heyeti Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis, maruz kaldıkları suikast sonucu yaşamını yitirmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, saldırı emrini bizzat kendisinin verdiğini belirtmişti.