Bu yılki Rory Peck ödüllerinden biri Diyarbakır'a

Haber Merkezi- Uluslararası çapta serbest çalışan fotoğrafçı ve kameramanların haber toplama işine yaptıkları katkıları ortaya koyma amacıyla düzenlenen Rory Peck Ödülleri bu yıl Londra’da düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu.

1995’ten beri her yıl düzenlenen ve 1993 yılında Moskova’da öldürülen kameraman Rory Peck’in adıyla verilen ödüllere bu yıl mülteci öyküleri damgasını vurdu.

Ödüller:

Yunan fotoğrafçı Will Vassilopoulos, ülkesindeki mülteci hikayesini yansıttığı fotoğrafıyla Haber Ödülünü kazandı.

Alman serbest kameraman Marcel Mettelsiefen, Suriyeli bir ailenin sürgün yolculuğuyla ilgili “nefes kesen” belgeseliyle Sony Impact ödülünü kazandı.

İtalyan sanatçı Marco Salustro, etkileyici yapımı "Libya'daki Göçmen Ticareti: Avrupa ya da Ölüm” le Film Ödülünü aldı.

Diyarbakır ve çevresindeki öyküler konusunda güvenilir bilgileri sağlayarak yardımda bulunan Melek İstek Alcu ise yerel serbest gazetecilerin katkılarını ödüllendiren Martin Adler Ödülü'nün sahibi oldu. Alcu bu ödülle Martin Adler Ödülü'nü kazanan ilk kadın sanatçı oldu.

Rory Peck Vakfı Yöneticisi Tina Carr, “Bu gecenin kazananları ve finalistleri açıkça gösteriyor ki günümüzdeki en iyi haber ve güncel olay hikayeleri farklı geçmiş ve deneyimlere sahip serbest çalışanlar tarafından üretiliyor. Bu gece, bu çeşitlilik ve yetenekleri kutlamak için bir fırsattır. Ayrıca serbest çalışanların bağımsız gazeteciliğin merkezinde olduğuna dair bir hatırlatmadır. Tüm dünyada gazetecilik gitgide daha çok saldırıya hedef olurken, herkesin yararı için, bu cesur, yetenekli ve  farklı serbest çalışanları desteklememiz ve korumamız gerekir” dedi.