Neçirvan Barzani: Tüm zorlukların üstesinden birlik içerisinde gelebiliriz

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi olarak tüm zorlukların üstesinden birlik içerisinde hareket ederek gelinebileceğini belirtti.
Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani
Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani

ERBİL (K24)

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, yılbaşı dolayısıyla yayımladığı mesajda, 2020 yılında Irak Parlamentosu’ndaki önde gelen siyasi güçlerin Kürdistan Bölgesi’ne yönelik çok karşıt bir tavır takındıklarını söyledi.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, yılbaşı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi Yüksek Müzakere Heyeti’nin 2 hafta boyunca Bağdat’ta kalıp, Iraklı yetkililere hiçbir bahane bırakmamaları ve çözüm için iyi niyetlerini göstermelerine rağmen Irak hükümetinden şimdiye kadar Kürdistan Bölgesi’nin asgari mali haklarıyla ilgili dahi olumlu bir yanıt gelmediğini belirtti.

Bağdat’ın Kürdistan Bölgesi’yle hiçbir şekilde çözüme hazır olmadığını kaydeden Neçirvan Barzani, Bağdat’ın tutumunun anayasaya aykırı olduğunu ve yalnızca Kürdistan Bölgesi halkını cezalandırmayı amaçlayan siyasi bir karar verildiğini bildirdi.

Kürdistan Bölgesi Başkanı, Irak ile anayasa temelinde köklü bir çözüme hazır olduklarını yineleyerek, anlaşmada Kürdistan Bölgesi’nin haklarının garanti altına alınması gerektiğini ve bunun Irak için istikrarını temin edeceğini ifade etti.

Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi taraflar arasındaki anlaşmazlıkların da devam etiğine değinen Neçirvan Barzani, sosyal medya üzerinden düşük seveiyeli bir savaş yürütüldüğünü ve bunun Kürdistan Bölgesi halkının psikolojisini olumsuz açıdan etkilediğini vurgulayarak, bunun durdurulmasını istedi.

Kürdistan Bölgesi’nin yasal statüsünün korunmasının tüm Kürdistanlı siyasi kesimlerin görevi olduğunu söyleyen Neçirvan Barzani, siyasi anlaşmazlıkların çözümü için birlikte çalışılması ve anlaşmaya varılması gerektiğini belirtti.

Kürdistan Bölgesi’nin Irak ve tüm bölgede istikrar faktörü olma rolünü sürdüreceğini kaydeden Neçirvan Barzani, tüm zorlukların üstesinden birlik içerisinde hareket ederek gelinebileceğini bildirdi.

Yeni yılın geçtiğimiz yıldaki Covid-19 salgını başta olmak üzere tüm sıkıntılardan uzak ve huzurlu bir yıl olmasını dileyen Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin 2020 yılını salgın ve ekonomik sorunlar nedeniyle zorlu koşullarda geçirdiğini hatırlattı.