Irak Hizbullahı: ABD Büyükelçiliği’ne bugün girmeyeceğiz

Irak Hizbullahı, ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’ne bugün girme niyetinde olmadıklarını açıkladı.
31 Aralık 2019'da ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği, Haşdi Şabi ve Irak Hizbullahı destekçileri tarafından basılmıştı
31 Aralık 2019'da ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği, Haşdi Şabi ve Irak Hizbullahı destekçileri tarafından basılmıştı

HABER MERKEZİ

Irak Hizbullahı (Ketaib Hizbullah), ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’ne girme niyetinde olmadıklarını açıkladı.

Ketaib Hizbullah tarafından yayınlanan açıklamada, Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Heyeti Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis’in ABD tarafından öldürülmesinin yıldönümünde ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’ne yürüme ve hükümeti devirme niyetinde olmadıkları belirtildi.

ABD Büyükelçiliği’ne saldırılması için hiçbir gruba da silah vermediklerini savunan Irak Hizbullahı, Yeşil Bölge’deki ABD Büyükelçiliği’ne girilmesinin ve Irak hükümetinin devirmenin zamanı olmadığını ifade etti.

Açıklamada, “Bugün şer elçiliğine (ABD Büyükelçiliği) girmeyeceğiz. Hükümeti de devirmeyeceğiz. Hala vaktimiz var. Silahımız (Güçlerimiz), tarih boyunca tüm askeri kurumlar ve ordulardan daha düzenli ve kontrollüydü. Bu silah, her daim elimizde kalacak ve kimsenin bu silaha müdahale etmesine izin vermeyeceğiz" ifadelerine yer verildi.

Öte yandan Irak güvenlik güçleri, Bağdat'taki tüm büyükelçilikler, askeri ve emniyet kurumları etrafında yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Ülkedeki İran'a yakın Haşdi Şabi çatısı altındaki Bedir Örgütü lideri Hadi el-Amiri ve Asaib Ehli Hak Hareketi lideri Kays Hazali, Süleymani suikastının yıl dönümü dolayısıyla gösteri çağrısında bulunmuştu.

Süleymani ve Mühendis geçtiğimiz 3 Ocak’ta Bağdat Havalimanı yakınlarında ABD tarafından düzenlenen hava saldırısında öldürülmüşlerdi.

Söz konusu olayın yıldönümünde gece saatlerinde Bağdat’ta saldırının gerçekleştiği noktada binlerce kişi toplandı. Sabahın erken saatlerinden itibaren ise Bağdat’taki Tahrir Meydanı büyük gösteri için dolmaya başladı.