Trump yanlıları Kongre binasını bastı

Trump yanlıları Kongre binasına girdi, silahlar çekildi

HABER MERKEZİ

Washington'da, Seçiciler Kurulu oylarının sayıldığı ve 3 Kasım 2020'deki başkanlık seçimlerinin sonuçlarının resmileştiği Kongre oturumu devam ederken Trump destekçileri de Kongre binasının dışında protesto düzenliyor.

Göstericilerden bir grubun polis barikatını aşarak Kongre binasına girmesi sonucu polisin biber gazıyla müdahalesine ilişkin görüntüler sosyal medyaya yansıdı. 

MIKE PENCE, GÜVENLİK NEDENİYLE BİNADAN ÇIKARILDI

Öte yandan Arizona'daki seçim sonuçlarına itirazı değerlendiren Senato, olaylar nedeniyle oturuma ara verdi.

"Senato Başkanı" sıfatıyla söz konusu oturumu yöneten Başkan Yardımcısı Mike Pence'in ise güvenlik nedeniyle binadan çıkarıldığı öğrenildi.

Pence, "Kongre binasındaki olayların sona erdirilmesi" çağrısı yaparak şiddet olaylarının hoş görülmeyeceğini belirtti.

KONGREDEKİ OTURUMLARA ARA VERİLDİ

Göstericilerin barikatları aşarak Kongre binasına girmesi üzerine Kongredeki oturumlara ara verildi ve Mike Pence bina dışına çıkarıldı.

Washington'da çıkan olaylar nedeniyle yerel saatle 18.00'den sonra şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

KONGRE BİNASINDA TRUMP'IN DESTEKÇİLERİNE GÖZ YAŞARTICI GAZ ATILDI

Donald Trump'ın destekçilerinin Kongre binasındaki polis barikatlarını ve güvenliği aşarak binaya girmesi üzerine bina içinde göz yaşartıcı gaz kullanıldı.

Bazı protestocuların güvenlik görevlilerine “Hain” diye bağırdığı görülürken polislerin bina içinde göz yaşartıcı gaz kullandığı görüldü.

Kongre'deki senatörler ve Temsilciler Meclisi üyelerinin güvenliklerinin sağlanarak binadan çıkışlarının yapıldığı aktarıldı.

“YAŞANANLAR KAOS”

ABD Kongre binasındaki milletvekillerine, çalışanlara ve gazetecilere gaz maskesi dağıtıldı. Kongre binasının içinden ve dışından haber yapan gazeteciler, meslek hayatları boyunca ilk defa böyle bir şeye tanık olduklarını aktarıyor.

Milletvekilleri, Kongre binasında bir yere sığınarak yere yatmalarının istendiği ve gaz maskelerini takmaları gerektiğine yönelik uyarıda bulunulduğuna yönelik tweet attı.

Kongre binası etrafında siren sesleri duyuluyor, dumanlar yükseliyor ve kalabalıktan sesler yükseliyor; olay yerinde bulunan gazeteciler yaşananları bir kaos olarak tanımlıyor.

TRUMP’TAN İTİDAL ÇAĞRISI

ABD Başkanı Trump, Kongre binası önünde gösteri düzenleyen destekçilerine "itidal" çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Trump, Ulusal Muhafızlara "Kongre binasındaki olaylara müdahale etmeleri" yönünde talimat verdi.

OLAYLARDA BİR KADIN YARALANDI

CNN Televizyonuna konuşan bir güvenlik kaynağı, Kongre binasında olaylar sırasında bir kadının silahla ağır yaralandığını açıkladı.

Kadının nasıl vurulduğu ve kim olduğu henüz açıklanmadı.

İnternete yansıyan videolarda, Temsilciler Meclisinin ön kapısında silahlı bir göstericinin geldiği ve polisin de silahlarını çekerek söz konusu kişiyi durdurmaya çalıştığına ilişkin görüntüler ortaya çıkmıştı. 

Ayrıca Kongre binasında yaşanan çatışmalarda birkaç polis memurunun yaralandığı, en az birinin hastaneye sevk edildiği bildirildi.

NATO’DAN AÇIKLAMA

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Washington DC’de şok edici sahneler var. Bu demokratik seçimin sonucuna herkes saygı duymalı" dedi.

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, Washington'daki olayları "ABD demokrasisine görülmemiş saldırı" şeklinde niteleyerek seçim sonucuna saygı çağrısı yaptı.

ABD'de güvenlik güçleri, Kongre binasının yakınında patlayıcı bulunduğunu ve etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

VIRGINIA EYALETİ, WASHINGTON'A ULUSAL MUHAFIZ VE ASKER GÖNDERME KARARI ALDI

Virginia Valisi Ralph Northam, Washington'da çıkan şiddet olayları nedeniyle başkente Ulusal Muhafızları gönderme emrini verdiğini duyurdu.

GEORGIA EYALETİNDE DEMOKRAT ADAY YARIŞI ÖNDE GÖTÜRÜYOR

Bu arada, kritik önem taşıyan Georgia eyaletindeki senatörlük seçimlerinden gelen ilk sonuçlara göre Demokrat Parti'nin adayı Raphael Warnock eyaletin Cumhuriyetçi Senatörü Kelly Loeffler'e karşı seçimi kazandı, diğer Demokrat aday da yarışı önde götürüyor.

Bu eyalette alınacak sonuç Senato'yu hangi partinin kontrol edeceğini belirleyecek.

ABD KONGRESİ BAŞKANLIK SEÇİMİ SONUCUNU ONAYLAMAK İÇİN TOPLANIYOR

ABD'de normal şartlar altında her dört yılda bir yapılan başkanlık seçimlerinin sonuçları oy verme işleminin bitmesinden kısa bir süre içerisinde netleşir.

Seçim ile 20 Ocak'taki yemin töreni arasındaki yaklaşık 2,5 aylık dönemde sonuçların kesinleşmesiyle ilgili süreçler ise bürokratik formaliteler olarak görüldüğünden genellikle geri planda kalır.

Ancak bu kez, Başkan Donald Trump'ın mağlubiyeti kabul etmemesi, oyların çalındığına dair asılsız iddialar ortaya atmayı sürdürmesi ve bu temelsiz ısrarına Cumhuriyetçi Parti'nin bazı isimlerinden destek vermesi nedeniyle işler oldukça farklı ilerliyor.

PROTESTOCULAR NE İSTİYOR?

Kongre'nin Seçici Kurul oylamasını onaylayacağı oturumu için Trump yanlıları başkent Washington DC'de büyük bir protesto düzenledi.

Protestoya katılacağını açıklayanlar arasında beyaz ırkın üstünlüğünü savunan aşırı sağcı gruplar da var.

Washington DC yetkilileri, protestoculara eyleme silahsız katılmaları çağrısı yaptı ve güvenliği sağlamak için Ulusal Muhafızların konuşlandırılmasına karar verdi.

Yetkililer, Ulusal Muhafız askerlerinin silahsız olacağını ve trafiğin yönetimi ile kalabalığın idaresinde görev alacaklarını açıkladı.

Gösteriler öncesi düzenlenen operasyonla, aşırı sağcı Proud Boys grubunun lideri Enrique Tarrio gözaltına alındı. Tarrio, çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakıldı ancak Washington DC'ye girişi yasaklandı.

Tarrio, yaptığı açıklamada, lideri olduğu grubun "eylemlerde rekor katılımla yer alacağını" söyledi.

Washington Post gazetesi yazarı David Ignatius da, Trump yanlılarının protestolarda silahlı çatışma çıkarabileceği uyarısında bulundu.

Ignatius, Trump'ın olası çatışmaları bahane ederek, ülke içinde asker konuşlandırılması için Başkan'a yetki veren 1807 tarihli bir yasayı devreye sokabileceğini belirtti.

Ignatius, Trump'ın bu yasayı kullanarak, altı kritik eyalette yönetime el koyabileceği ve seçimleri tekrarlattırabileceği yönünde iddialar bulunduğunu aktardı.

ABD'de geçmişte görev yapmış ve halen hayatta olan savunma bakanları, Pazar gecesi Washington Post'a bir yazı yazarak, Savunma Bakanlığı ve orduya, seçim sürecine dahil olmama, anayasaya bağlı kalma ve Başkan'ın anayasaya aykırı talimatlarını yerine getirmeme çağrısı yaptı.