Biden: Trump’ın yemin törenine gelmemesi iyi bir şey

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, Trump’ın yemin törenin katılmama kararına ilişkin yaptığı açıklamada, "Gelmemesi iyi bir şey, o, ülke için utanç kaynağı" dedi.
ABD Başkanlığına seçilen Joe Biden
ABD Başkanlığına seçilen Joe Biden

HABER MERKEZİ

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, Başkan Donald Trump'ın 20 Ocak'taki yemin törenine gelmesini istemediğini ancak Başkan Yardımcısı Mike Pence'i orada görmekten onur duyacaklarını söyledi. 

Delaware'de kabinesine seçtiği yeni üyeleri tanıtan Biden, ABD Kongresine baskında hayatını kaybeden polisin yakınlarına başsağlığı diledi ve sorumluların hesap vermesi gerektiğini belirtti. 

Söz konusu baskının ardından Trump'ın azledilmesine yönelik tartışmaların sorulduğu Biden, kendisinin yeni tip coronavirüsle (Covid-19) mücadele, aşı ve ekonomiye odaklandığını dile getirerek, "Bu, Kongre'ye bağlı, Kongre'nin vereceği bir karar." yanıtını verdi. 

Biden, baskındaki güvenlik zafiyetine ilişkin ise soruşturma başlatılması gerektiğini vurguladı. 

Seçilmiş başkan, Kongre binasını basanları 'haydut' ve 'terörist' nitelendiren Biden, bu kişilerin Trump tarafından teşvik edildiklerini ve yargılanmaları gerektiğini belirtti. Biden, "Bu suçlardan sorumlu olanları soruşturmak ve cezalandırmakla yükümlü olan Adalet Bakanlığı'nın çalışmalarına karışmayacağım" ifadelerini kullandı.

Biden, ayrıca iktidar geçişinin tüm bunlara rağmen gerçekleşeceğinden emin olduğunu sölerine ekledi.

Trump'ın 20 Ocak'ta yemin törenine gelmeyeceğinin hatırlatılması üzerine Biden, "Gelmemesi iyi bir şey, o, ülke için utanç kaynağı'' değerlendirmesinde bulundu. Trump'a hitaben Biden, "Fikrini destekliyorum, bu onunla hemfikir olduğu az sayıda konulardan biri" dedi.

Biden, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in yemin törenine katılıp katılmayacağına ilişkin soruya karşılık ise "Onu orada görmekten onur duyarım" dedi.

Seçilmiş başkan, "Başkanlığı devraldıktan sonra, bir göçmenlik tasarısı sunacağım ve Trump'ın bazı alanlarda aldığı kararları tersine çevirmek için harekete geçeceğim" bilgisini paylaştı.