Benelüks’ten Kürdistan’a “reform” desteği

Belçika, Hollanda ve Luxemburg Dışişleri Bakanları, bir dizi resmi temaslarda bulunmak üzere geldikleri Kürdistan’da, ilk görüşmelerine bu sabah itibarıyla başladı.
kurdistan24.net

K24/ Erbil- Belçika, Hollanda ve Luxemburg Dışişleri Bakanları, bir dizi resmi temaslarda bulunmak üzere geldikleri Kürdistan’da, ilk görüşmelerine bu sabah itibarıyla başladı. Beneluks Bakanları bugün ilk olarak Erbil’de Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani tarafından kabul edildi.
Başbakan Neçirvan Barzani, Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders ve Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn yapılan görüşme ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Konuk heyet, Kürdistan’ın terörle mücadelesini takdirle karşıladıklarını belirterek Kürdistan’a göçmenler konusunda insani yardımda bulunmak istediklerini aktadı.


Başbakan: Dayanışmadan memnunuz
Basın toplantısında ilk olarak söz alan Başbakan Neçirvan Barzani, ‘‘Kürdistan Bölgesi Hükümeti adına Benelux dışişleri bakanlarına ‘hoş geldiniz’ diyorum. DAİŞ ile savaşta bize sığınan göçmenler için Kürdistan Bölgesi’ne vereceğiniz destekten dolayı memnunuz’’ diyerek, ‘‘Bizi destekledikleri için kendilerine teşekkür ediyorum. Kürdistan Hükümeti olarak, başlattığımız reformlar konusunda kendileri ile görüşmelerimiz oldu’’ şeklinde konuştu.


Lüksemburg: Peşmergeye desteğimiz sürecek
Başbakan Neçirvan Barzani’den sonra söz alan Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Kürdistan’da bir milyon 500 bin sığınmacı olduğunu belirterek ‘‘250 bin Suriyeli göçmen ve Irak’ın %50 sığınmacısı Kürdistan Bölgesi’nde. Avrupa Birliği adına sizlere teşekkür ediyor ve göçmenler için desteğimizin devam edeceğini yineliyoruz. Peşmerge güçlerine de desteklerimiz sürecek’’ dedi.
Jean Asselborn, Kürdistan’ın diğer etnik ve dini toplumların ortak yaşadığı önemli bir ülke olduğunun altını çizerek, petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle yaşanan sıkıntıların giderilmesi için destek olacaklarını ifade etti.


Belçika: Erbil’de konsolosluk açacağız
Basın toplantısında konuşan Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders, Musul operasyonu sonrası bileşenler arası bir dengenin oluşturulması için bir anlaşmanın önemine dikkat çekti. Kürdistan ile ticari anlamda ilişkilerin gelişmesini destekleyeceklerini belirten Didier Reynders, Erbil’de fahri bir konsolosluk açacaklarını ifade etti.
Hollanda: Kürdistan ile tarım ve ticaret alanındaki ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz
Son olarak konuşan Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders ise Kürdistan’ın dostane yaklaşımından dolayı teşekkür ederek, Peşmerge güçlerine eğitim ve danışmanlık konusunda verdikleri desteğin devam edeceğini kaydetti.
“Kürdistan Bölgesi ile tarım ve ticaret alanındaki ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz” diyen Hollanda Dışişleri Bakanı, Kürdistan’ı göçmen ve mültecilere yönelik çabalarından dolayı takdir ettiklerini de sözlerine ekledi.