ABD’den protestolarla ilgili açıklama, Rusya’dan sert yanıt

ABD’nin Moskova Büyükelçiliği, Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın tutuklanması ile ilgili yapılan protesto gösterilerine ilişkin yorumunda, “Rusya’nın 38 kentinde düzenlenen protesto eylemleri ile ilgili haberleri” takip ettiğini bildirdi.
Rusya
Rusya

HABER MERKEZİ

ABD’nin Moskova Büyükelçiliği, Twitter hesabından Aleksey Navalnıy’ın tutuklanması ile ilgili protesto gösterilerine ilişkin açıklamasında “Rusya’nın 38 kentinde düzenlenen protesto eylemleri ile ilgili haberleri” takip ettiğini ifade etti.

“ABD, tüm insanların barışçıl protesto hakkını, ifade özgürlüğünü destekliyor” denilen açıklamada, Rus yetkili makamlarının aldığı önlemlerinse “söz konusu hakları bastırmaya yönelik” olduğu belirtildi.

Rusya’da bugün yapılacak gösterilerin yer ve zamanını dün yayınlayan ABD’nin Moskova Büyükelçiliği, Amerikan vatandaşlarına söz konusu eylemlerden uzak durma çağrısında bulunmuştu.

RUS DIŞİŞLERi: DİĞER ÜLKELERİN İÇ İŞLERİNE KARIŞMAYI BIRAKIN

Diğer yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD Büyükelçiliği’nin Rusya’daki eylemlere ilişkin yorumuna yanıt olarak Amerikalı meslektaşlarını kendi sorunlarını çözmeye ve diğer devletlerin içişlerine karışmamaya çağırdı.

Bakanlığın Facebook hesabından yapılan açıklamada, “Kendi sorunlarınızla ilgilenin ve diğer ülkelerin meselelerine karışmayı bırakın” ifadelerine yer verildi.

Moskova'daki ABD Büyükelçiliği’nin 6 Ocak'ta Washington'daki gösteriler ve Kongre Binası baskınları sırasında hiçbir şey yazmadığını ve “vatandaşlarını barışçıl protestolara” motive etmediğini, isyanlarda meydana gelen cinayetleri ve 100'den fazla kişinin gözaltına alınmasını kınamadığını belirten bakanlık, şu ifadeleri kullandı:

“Polis göstericilere ateş etmeye başladığında hükümetinizin barışçıl bir protestoyu nasıl 'barışçıl olmayana' dönüştürdüğünü tüm gezegen gördü. Ardındansa ABD hükümeti, barışçıl Amerikalı protestocuların eylemlerini ‘demokrasiye saldırı’ diye nitelendirdi. İkiyüzlülük, özellikle Kovid salgını sırasında tehlikeli hale gelen bir Amerikan diplomasi aracıdır.”

Almanya'dan dönüşünde Moskova'da gözaltına alınan Navalnıy'ın 30 günlüğüne tutuklanmasına karar verilmişti.

Navalnıy'ın taraftarları, Rus muhalif lidere destek verilmesi amacıyla 23 Ocak'ta Rusya'nın çeşitli kentlerinde eylem düzenleme çağrısı yapmıştı.

Bugün yapılan gösterilerde binden fazla protestocu gözaltına alındı.