K24, DAİŞ tehdidi nedeniyle öğleden itibaren boşalan kasabada

DAİŞ kalıntılarının henüz silinmediği Kerkük’ün Riyaz kasabasında halk, örgütün geri dönme tehlikesi karşısında öğle vakti evlerini terk ediyor.
kurdistan24.net

KERKÜK (K24)

Kerkük’ün Hawice ilçesine bağlı Riyaz kasabasında halk korku ve endişe içinde evlerini terk ediyor çünkü Irak genelinde bu denli DAİŞ hareketliliğinin görüldüğü başka bir yer daha yok.

Riyaz’da öğlen 12.00’den sonra çarşı ve sokaklar boşalırken, az sayıda askeri bir güç caddelerde kalıyor.

Omer As isimli vatandaş, 3 yıldır gündüz vakti kente geliyor, akşamları da Kerkük kent merkezine dönüyor. Riyaz sakinleri tek bir geceyi bile korkusuz geçiremiyor çünkü DAİŞ Iraklı güçlere aralıksız saldırılar gerçekleştiriyor.

Öğle saatlerinden önce K24’e konuşan Omer As, “Kısa süre sonra çarşıda tek bir kişi bile göremeyeceksiniz. Kent boşalıyor. Evet tehlike var ama ne yapalım” diyor.

DAİŞ döneminde sadece Riyaz’da 16 kişi kaybedildi ve akıbetleri halen bilinmiyor. Kasaba nüfusunun yarısı halen evlerine dönebilmiş değil.

Bir başka Riyaz sakini ise, “Sorun yol. Silahlı güçler bazen yolu kesiyor ve gidip gelemiyoruz” diye belirtiyor.

2017’den sonra DAİŞ bu bölgedeki gücünü korudu. Hawice ve çevresindeki birçok köy zaman zaman örgütün denetimi altına giriyor.

Kasabaya giden yol boyunca Irak askeri güçleri bulunuyor ancak sorun şu ki bölgede bulunanlar Iraklı güçlere bilgi vermiyor. Bu da gün geçtikçe DAİŞ’in güçlenmesine neden oluyor.