Şehit Peşmergeler son yolculuklarına uğurlandı

Dün gece Erbil'de, HDK etkinliğinde yaşanan terör saldırısında şehit olan Peşmergeler bugün son yolcuklarına uğurlandı.
kurdistan24.net

K24 / Erbil-  Erbil'in Koye İlçesi'nde, dün gece Kürdistan Demokrat Partisi-İran (HDK) etkinliğinde yaşanan terör saldırısında şehit olan Peşmergeler bugün son yolcuklarına uğurlandı.
Aynı zamanda HDK Kurucusu Şehit Dr. Abdurrahman Qasmlo’nun doğum günü olan 21 Aralık Yelda Gecesi (yılın en uzun gecesi) adıyla kutlanan dün geceki etkinliklerin sonunda saat 22.00 sularında meydana gelen art arda iki patlamada 6 Peşmerge şehit olurken biri ağır 4 Peşmerge de yaralandı. Saldırıda ağır yaralıanan Peşmergenin de bu sabah şehit olduğu ve şehit sayısının 7'ye yükseldiği bildirildi. 
Şehit Peşmergelerin cenazesi bugün üs düzey yetkililerin de katılımıyla Erbil’in Koye ilçesinde defnedildi.
HDK Siyasi Büro Üyesi Kemal Kerimi, K24’e yaptığı açıklamada, olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini saldırıyla ilgili bazı bilgiler elde edildiğini ve ileriki zamanda kamuoyunun bilgilendirileceğini ifade etti.

HDK Genel Sekreteri Halid Azizi

Halid Azizi: Teröriste terör ile cevap vermeyeceğiz 

Şehit cenazelerinin defin töreninde basın mensuplarına konuşan HDK Genel Sekreteri Halid Azizi, dün gece kutlanan Yelda Gecesi etkinliklerinin iki amacının olduğunu vurgulayarak “Birincisi Kürtler ve İranlılar yılın bu anlamlı gününde birlikte ve kardeşçe yaşamı kutluyor. İkincisi ise kendini Kürt meselesini barışçıl yollarla çözmek amacıyla mücadeleye adayan ve Avrupa’da suikast sonucu şehir edilen HDK kurucularından Dr. Abdurrahman Qasimlo’nun doğum günü kutlanıyor.” ifadesini kullandı.
Dünkü terör olayında İran’ın parmağı olabileceğine dikkati çeken Halid Azizi, “Dünkü terör saldırısında bir HDK yöneticisi ve Peşmergeleri şehit edildi. Ancak asla teröre başvurmayacağız. Teröriste terör ile cevap vermeyeceğiz.” dedi.