Başkent Erbil’e füze saldırısı!

Başkent Erbil’de havalimanı yakınlarına füze saldırı düzenlendi.

ERBİL (K24)

Erbil Uluslararası Havalimanı yakınlarında üstü üste patlama sesleri duyulurken, füzelerin sivil yerleşim yerlerine yakın noktalara düştüğü bilgisine ulaşıldı.

Kürdistan Anti-terör tarafından yapılan açıklamada, Uluslararası Erbil Havalimanı sahasına 3 füzenin düştüğü belirtildi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Saldırının ardından İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, akşam saat 21:30’da Erbil’e füze saldırı yapıldığı belirtilerek, saldırı nedeniyle bazı vatandaşların yaralandığı bildirildi.

Güvenlik birimlerinin saldırının ardından inceleme ve soruşturma çalışmalarına başladığının kaydedildiği açıklamada, “Sevgili Erbil halkına olay yerinden uzak durup evlerinde kalmaları çağrısında bulunuyoruz” denildi.

SAĞLIK BAKANLIĞI: 3 YARALI VAR

Ayrıca Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, saldırı neticesinde 3 kişinin yaralandığı bildirildi.

Yaralıların hastanelerde tedavi altına alındığının kaydedildiği açıklamada, yaralılardan birinin konsolosluktaki güvenlik görevlisi olduğu bildirildi.

Açıklamada, diğer bir yaralının ise Rojavalı olduğunun belirtildi.

Daha önce de havalimanına yakın olan şehir dışındaki noktalara saldırı düzenlenmiş ve ABD güçleri hedef alınmıştı. Ancak kent merkezine bu kadar yakın noktalara yönelik hava saldırısı ilk defa gerçekleştiriliyor.Saldırının Haşdi Şabi bünyesindeki gruplar tarafından yapıldığı düşünülüyor.

Saldırının ardından Uluslararası Erbil Havalimanı’ndaki tüm uçuşlar durduruldu.