Sur’da restorasyon ve yenileme çalışmaları başladı

kurdistan24.net

Sıddık Eren

K24/Diyarbakır- Diyarbakır’ın Sur İlçesi'nde, yenileme ve restorasyon çalışmaları başladı.

2015 yılında başlayan operasyon ve çatışmalardan dolayı tamamında uygulanan 100 günlük sokağa çıkma yasağı sonrasında Sur İlçesi'nde, tamamen yıkılmış olan 4 mahallede yasak hala devam ediyor. Yasağın kalktığı yerlerde ise yenileme çalışmaları başladı.

Karaaslan: “Diyarbakır artık kötü olaylarla değil medeniyet şehri olarak gündeme gelecek”

AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve beraberindeki heyet Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ile birlikte Sur’u ziyaret etti ve yapılan çalışmaları gözlemledi. Sur’daki esnaf ve vatandaşları ziyaret ettikten sonra, Çiğdem Karaaslan kısa bir açıklama yaparak İlçe'nin hep kötü olaylarla gündeme geldiğini ancak hazırlanan projelerle Diyarbakır’ın yeniden medeniyet ve gelişim şehri olacağını ifade etti.

Karaaslan konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Terör nedeniyle Diyarbakır, özellikle Sur ilçesinde yaşanan yıkımın ardından, burada birçok faaliyet eşzamanlı yürüyor. Devletimiz sosyal alanların yanı sıra yaptıkları fiziki çalışmalar da yapıyor. Bugün bu çalışmaların örneklerini görmek için buradayız.

Aksoy: “14 Tarihi Eser de restore ediliyor.”

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy da Çevre ve Şehircilik Bakanlığına verdikleri destek için teşekkür etti ve yapılan çalışmaları kontrol etmek amacıyla böyle bir programı uyguladıklarını dile getirdi.

Aksoy Konuşmasında şu sözlere yer verdi : “Özellikle tarihi eserlerin onarımı konusunda, çevre ve şehircilik bakanlığımız, vakıflar bölge müdürlüğümüz, cazibe merkezleri programı kapsamında yürütülen çalışmalarla Sur’da 14 tarihi eser restore ediliyor. Bunlar bölgenin yeniden inşası ve turizmde hakkettiği yere gelebilmesi açısından önemli çalışmalar.”