Hükümete ‘Roboski aydınlatılsın’ çağrısı

İHD Diyarbakır Şubesi’nde düzenlenen basın açıklamasıyla 5. yılını tamamlayan Roboski katliamında yaşamını yitirenler anıldı, Roboski’nin aydınlatılması talep edildi.
kurdistan24.net

K24/Diyarbakır- 5. yılına giren Roboski Katliamında yaşamını yitirenler için İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’nde anma etkinliği düzenlendi. İHD Diyarbakır Şube yöneticilerinin katıldığı anma etkinliğinde konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı, Raci Bilici olayın üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen, faillerin ortaya çıkarılmasıyla ilgili bir gelişme olmadığı belirtti. Bilici Türkiye Hükümeti ve Devletine olalyın objektif bir şekilde araştırılmasını talep ederek şöyle konuştu:

“Türkiye’nin yakın tarihinde yaşanan katliamların aydınlanması ve toplumsal barışın inşa edilebilmesi için, ‘Hakikatleri Araştırma Komisyonu’ kurulmalı, geçmiş ile yüzleşme sağlanmalıdır. 28 Aralık 2011 yılında, Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski Köyünde, kaçakçılık yapan sivillere yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları tarafından gerçekleştirilen hava saldırısı sonucu, 34 sivil hayatını kaybetmişti. Hükümet Yetkilileri tarafından önerilen tazminat ücreti, Roboskili aileler tarafından reddedilmişti. İHD ve insan hakları için mücadele yürüten tüm yapılar, bundan sonra böylesi katliamların yaşanmaması için Roboski Katliamı ile ilgili derhal etkin bir soruşturmanın başlatılması, fail ve sorumluların yargı önüne çıkarılarak cezalandırılmasını talep ediyoruz”

28 Aralık 2011’de Şırnak’ın Uludere İlçesi Roboski Köyü’nde kaçakçılık yaparken savaş uçakları tarafında gerçekleşen hava saldırısında 19’u çocuk olmak üzere 34 Roboskili hayatını kaybetmişti.