François Hollande’ın Kürdistan programı belli oldu

Hollande’ın bugün Bağdat ziyaretinden sonra Fransa Cumhurbaşkanlığına ait uçakla Kürdistan’ın başkenti Erbil’e ineceği açıklandı.

K24 / Erbil- Fransa Cumhurbaşkanı François Holllande, bugün Bağdat’a yaptığı resmi ziyaretler kapsamında Irak Başbakanı Haydar Abadi ve Cumhurbaşkanı Fuat Masum ile bir araya geldi.

Hollande’ın, Bağdat Havaalanı’nda hiçbir üst düzey yetkili tarafından karşılanmaması dikkati çekti.

Hollande’ın bugün Bağdat ziyaretinden sonra Fransa Cumhurbaşkanlığına ait uçakla Kürdistan’ın başkenti Erbil’e ineceği açıklandı.  

Fransa Erbil Konsolosluğundan yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı François Hollande bugün Irak’a yaptığı resmi ziyaretin ardından öğleden sonra Kürdistan’ı ziyaret edecek.” denildi.

Açıklamanın devamında, “Cumhurbaşkanı François Hollande, Kürdistan’ı ziyareti kapsamında Başkan Mesut Barzani ve Kürdistan hükümeti üyeleriyle bir araya gelecek. Cumhurbaşkanı ayrıca Peşmerge ve Fransız askerlerinin üslerini de ziyaret edecek.” denildi.

Hollande’ın yanında Fransa’nın insani yardım kuruluşlarının sağladığı yardımlarla birlikte geleceği bildirilen açıklamanın devamında, “Cumhurbaşkanı, beş ton ilaçtan oluşan yardım kolilerini Kürdistan’daki uluslararası sağlık kuruluşlarına teslim edecek. Bu ilaçlar Musul Sağlık Merkezi ve Erbil’deki bir kısım hastaneye dağıtılacak.” ifadesi yer aldı.

Yardımlar arasında tıbbi malzeme ve gıda yapımında kullanılan araçlarında olduğu kaydedildi.