Mevsimlik Kürt işçiler zor şartlarda düşük ücrete çalışıyor

Ankara’nın Polatlı ilçesindeki tarlalarda çalışan Kürt mevsimlik tarım işçileri zor şartlarda düşük ücretlerle geçimini sağlamak zorunda kalıyor.
author_image Ömer Sönmez
kurdistan24.net

ANKARA (K24)

Genellikle Adıyaman, Diyarbakır, Batman, Urfa, Mardin ve Şırnak gibi Kürt illerinden göç sürecine katılan mevsimlik gezici tarım işçileri, yaklaşık 50 ilde yılın belirli zamanlarında toprak hazırlığı, ekim, dikim, çapalama, ot alma, ilaçlama, sulama ve hasat gibi başlıca işlerde çalışıyor.

Kürt mevsimlik tarım işçileri ilkbahar ve yaz aylarında inşaat ile tarım sektörlerinde çalışarak geçimini sağlıyor.

İşçiler başta sağlık ve barınma sorunları olmak üzere pek çok sorunla baş başa kalıyor.

K24 ekibi, Ankara’ya bağlı Polatlı ilçesindeki tarlalarda çalışan Kürt mevsimlik tarım işçileriyle bir araya gelerek onların sorunlarını dinledi.

Gurbette çalışmanın zorluğundan söz eden işçiler, 6 ay boyunca memleketlerinden uzakta yaşadıklarını söyledi.

Çoğunluğu Urfalı işçiler, sabah 07.00’den akşam 17.00’ye kadar 10 saat boyunca 80 TL’ye yevmiye aldıklarını belirtti.

Bu arada Kürt işçilerin çadırlarının yanında Suriye’den gelen işçilerin de çadırları bulunuyor.

K24’e konuşan Reyhan isimli işçi, “Doktor olmayı çok istiyorum. Babam da bunu çok istiyor, çünkü annem hasta ve onu iyileştirmek istiyorum. Mecburen bu işi yapıyoruz ve buradaki arkadaşlarla aramız iyi” dedi.

İşçi çavuşu İrfan Ture ise, “İnsan memleketinden uzakta çalışınca bu çok zor oluyor, memleket insanın burnunda tütüyor, böyle olunca memleketimizi arıyoruz. Başkasının memleketinde başkalarının işini yapmak zorunda kalıyorsunuz. Bu hem zahmetli hem de ağır geliyor” ifadelerini kullandı.

Fatma isimli işçi de, “Urfa’dan geldik ve burada 5-6 ay kalıyoruz. Çocuklarımızın yapacağı başka işleri olmadığı için mecburen hep birlikte geliyor, burada çalışıyoruz” diye konuştu.

K24’e konuşan Suriyeli mevsimlik işçi Muhammed Kessabe, 9 yıl önce Rakka’dan Türkiye’ye geldiğini belirterek, “Ailemle birlikte tarım işinde çalışıyorum. Buna mecburuz çünkü yapacağımız başka bir iş yok. Çocuklarımızı okutmayı çok istiyoruz” dedi.

Kessabe, Suriye’de barışın tesis edilmesi gerektiğini dile getirerek, memleketine dönmek istediğini vurguladı.

K24’e konuşan Abdulmecid adlı çocuk işçi ise, “Spor öğretmeni olmak ve aileme yardım etmek istiyorum. Okumayı ve yazmayı çok seviyorum. Doğrusunu söylemek gerekirse memleketimi çok özlüyorum, ama mecburen buradayız” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Türkiye’nin Marmara, Karadeniz, Orta Anadolu ve Ege bölgelerine fındık, pamuk, şeker pancarı, kimyon, mercimek, soğan ve zeytin gibi ürünleri toplamaya giden Kürt mevsimlik tarım işçileri yıllardır birçok ırkçı saldırıya maruz kalıyor.

Kürt işçiler hem metropollerde hem de tarım arazilerinde birçok ırkçı saldırı ve söylemin yanı sıra emek hırsızlığı, ağır iş gücü, sigortasızlık, sağlık, barınma, su ve elektrik gibi sorunlarla da baş başa bırakılıyor.