Fransa: Türkiye’den somut adım bekliyoruz

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, NATO müttefikleri Fransa ve Türkiye arasındaki gergin ilişkilerin yumuşamaya başladığını belirterek, Ankara’dan somut adım beklediklerini dile getirdi.
Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian
Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian

HABER MERKEZİ

Fransız televizyon kanalı BFM'ye röportaj veren Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Fransa ile Türkiye arasındaki ilişkilerin iyileşme aşamasına geldiğini ancak Ankara’dan Libya, Suriye ve Kıbrıs konusunda somut adımlar beklediklerini söyledi.

Le Drian, “(Aramızda) Bir tür sözlü ateşkes var. Bu iyi ancak yeterli değil. Sözlü ateşkes somut bir eylem anlamına gelmiyor ve Türkiye'nin hassas konularda harekete geçmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Fransız Dışişleri Bakanı, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerinden fazlasını değiştirip değiştirmediğini göreceğiz" şeklinde konuştu.

​Le Drian ayrıca Fransa’nın Libya konusunda Türkiye ile işbirliğine istekli olduğunu söyledi.

Öte yandan, Fransız radyo kanalı Sud Radio'ya konuşan Türkiye'nin Fransa Büyükelçisi Ali Onaner de “iki cumhurbaşkanı arasındaki gerginliğin video konferans yoluyla görüştükleri 2 Mart'tan itibaren yumuşadığını ve diyaloğun yeniden başladığını” dile getirdi.

FRANSA İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ GERGİNLİK

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bu yılın başlarında Türkiye'nin Fransa'nın 2022 cumhurbaşkanlığı seçimlerine müdahale etmeye çalışacağını söylemesi, iki ülke arasındaki gerilimi ateşlemişti.

Macron, Ankara'nın uluslararası sahnedeki tek taraflı hamleleri olduğunu ve Rusya'dan S-400 hava savunma füze sistemleri satın almasının, Türkiye'nin kilit bir üyesi olduğu NATO'nun 'beyin ölümüne' neden olduğunu söylemişti.

Doğu Akdeniz'de Türkiye'ye karşı Yunanistan-Güney Kıbrıs cephesine destek veren Macron, Libya, Suriye ve Dağlık Karabağ'da da Erdoğan'la sık sık ihtilaf yaşamıştı.

Macron ile Erdoğan son olarak Brüksel'deki NATO Zirvesi'nde bir araya gelmişti. Élysée Sarayı'ndan yapılan açıklamada, “açık, net ve karşılıklı saygı çerçevesinde, verimli” diye nitelenen görüşmede iki liderin Suriye ve Libya konusunda birlikte ilerlemeye istekli oldukları aktarılmıştı.