Çöp kutusunda 17’nci yüzyıla ait 2 antika tablo bulundu

Almanya'da otoyol kenarında bir dinlenme tesisinde bulunan çöp konteynerlerinde 17'nci yüzyıla ait 2 antik tablo bulundu.

HABER MERKEZİ

Almanya'da geçtiğimiz mayıs ayında Frankurt ile Nünberg şehirleri arasında mola veren bir motosiklet sürücüsü dinleme tesisi kenarında bulunan çöp konteynerlerindeki tabloları gördü.

Kimliği gizli tutulan şahıs, söz konusu tabloların değerli olabileceği şüphesiyle polisi aradı. Tablolar daha sonra incelenmek üzere Köln polisine teslim edildi.

Hollanda kamu yayıncısı NOS'un haberine göre Alman ekiplerin antika eserler uzmanlarıyla yaptığı incelemede tabloların 17'nci yüzyıla ait olduğu, İtalyan Pietro Bellotti'ye ait "Gülümseyen Öz Portre" (Smiling Self Portrait) adlı eserin 1665’te yapıldığı anlaşıldı.

Dönemin ünlü sanatçıları arasında yer alan iki ressamın da Barok akımının temsilcileri olduğu, Bellotti'nin bazı çalışmalarının Stuttgart ve Bolonya'daki müzelerde sergilendiği kaydedildi.

Aslen Dordrechtli olan (Hollanda'da bir şehir) Samuel van Hoogstraten'in ünlü ressam Rembrandt van Rijn'in stüdyosunda uzun yıllar çalıştığı biliniyor.

Uzmanlar tabloların değerinin yüz binlerce euro değerinde olduğunu belirtirken, Köln polisi henüz eserleri sahiplenen birinin çıkmadığını açıkladı. (Kaynak: Euronews)