İtalya: İngiltere taraftarının stada girmesine izin verilmeyecek

İtalya, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (Euro 2020) çeyrek final maçında Roma’da cumartesi günü Ukrayna ile karşılaşacak İngiltere’nin, Ada’dan gelen taraftarlarının yeni tip coronavirüs (Covid-19) önlemleri yüzünden stada sokulmayacağını bildirdi.

HABER MERKEZİ

Londra’daki İtalya Büyükelçiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, favori Almanya’yı mağlup edip çeyrek finale kalan İngiltere’nin ülkeden seyahat edip, İtalya’ya gelecek olan taraftarlarının elinde bilet olsa bile stada alınmayacağı duyuruldu.

Açıklamada, “Son 14 gün içinde İngiltere’de olanlar, hangi ülke vatandaşı olup olmadıklarına bakılmaksızın, biletleri olsa bile stada alınmayacak. Sadece en azından 6 gündür İtalya’da bulunan ve 5 gün karantina kuralına uyup, bunun ardından testini yaptırıp sonucu negatif çıkanların stada girişine izin verilecek” denildi.

Açıklamada, İngiltere’den maçı izlemek için gelmek isteyenlerin yola çıkmamaları istendi.

Bu açıklama, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Euro 2020 karşılaşmalarını izlemek için gelen taraftarlar yüzünden Covid-19 salgının arttığı uyarısının hemen ardından geldi.

WHO’NUN EURO 2020 UYARISI

WHO, Avrupa’da Covid-19 vakaları arttığı için Euro 2020 maçlarının daha yakından izlenmesi gerektiği uyarısında bulunmuştu.

Avrupa’daki statlarda maçları izleyenler arasında salgının arttığına dikkati çekilirken, gerekli önlemlerin alınmaması halinde yeni bir dalga ile karşılaşılmasını kaçınılmaz olduğuna vurgu yapılmıştı.

WHO Avrupa Direktörü Hans Kluge, yaşlı kıtada salgında son haftalardaki düşüşün ardından geçen hafta vaka sayısında yüzde 10 artış kaydedildiğini açıklamıştı.