Erbil Havalimanı’na İHA saldırısı!

Kürdistan Anti-Terör, Erbil Uluslararası Havalimanı'na bomba yüklü bir İHA ile saldırı düzenlendiğini bildirdi.

HABER MERKEZİ

Kürdistan Anti-Terör, saat 23.30 Erbil Uluslararası Havalimanı'na patlayıcı yüklü bir insansız hava aracı (İHA) ile saldırı düzenlendiğini açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre, söz konusu saldırıda herhangi bir can kaybı yaşanmadı.

Ayrıca, saldırı sonucu çıkan küçük çaplı yangının da söndürüldüğü kaydedildi.

Saldırının ardından ABD'nin Erbil Konsolosluğu'nun sirenlerinin devreye girdiği belirtildi.

K24’e konuşan Erbil Uluslararası Havalimanı Müdürü Ahmed Hoşyar, uçuşların durdurulmadığını söyledi.

Durumun kontrol altında oluğunu belirten Ahmed Hoşyar, emniyet güçlerinin uçuşların durdurulmaması için gerekli tüm önlemleri aldığını kaydetti

14 Nisan’da da İHA ile Erbil Uluslararası Havalimanı’na saldırı düzenlenmişti.

SEYİD ŞUHEDA KETAYİBİ KOMUTANINDAN TEHDİT

Bu arada saldırının Irak’taki Haşdi Şabi milis grubu bileşenlerinden Seyid Şuheda Ketayibi (Tugayı) Komutanı Ebu Ala Welay'ın ABD güçlerini tehdit eden açıklaması ardından gelmesi dikkat çekti.

Ebu Ala Welay, bugün yaptığı açıklamada, “Havadan, karadan ve denizden; Irak ile Kürdistan Bölgesi sınırı boyunca her taraftan kapsamlı bir operasyon başlatmak istiyoruz. İntikam yemini ettik ve artık Amerika ile savaşabiliriz” dedi.

Welay, yapacakları operasyonun Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın yanı sıra Suriye, Ürdün, Kuveyt ile Suudi Arabistan sınırlarını da kapsayabileceğini söyledi.

PENTAGON: İHA SALDIRILARI CİDDİ TEHDİT HALİNE GELDİ

Öte yandan basın toplantısında konuşan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, son günlerde Irak’ın başkenti Bağdat’ta gerçekleşen İHA) saldırılarına değinmişti.

Kirby, “En son İran destekli milislerin gerçekleştirdiği İHA saldırısında üç askeri üs hedef alındı” demişti.

Pentagon Sözcüsü, ayrıca insansız hava araçlarıyla gerçekleştirilen saldırıların askeri üslerin yanı sıra Kürdistan Bölgesi ve Irak ile bölge ülkelerine de ciddi tehdit oluşturduğunu söylemişti.