EURO 2020: Turnuva 2 bin 500 yeni vakaya neden oldu

EURO 2020 kaynaklı 2 bin 500’den fazla Covid-19 vakası olduğu bildirildi.

HABER MERKEZİ

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) kaynaklı 2 bin 500'den fazla yeni tip coronavirüs (Covid-19) vakası olduğunu açıkladı.

Alman haber ajansı dpa'ya açıklama yapan ECDC Direktörü Vicky Lefevre, turnuva maçlarının oynandığı 11 kentte vaka sayısında artış olduğunu kaydetti.

Turnuvayla ilişkili 7 farklı ülkede toplam vaka sayısı ise 2 bin 500'ü geçiyor.

Gelişmenin "beklenmedik olmadığını" söyleyen Vicky Lefevre insan kitlelerinin bir araya geldiği dev etkinliklerin halen risklerle dolu olduğunu belirtti.

“PLANLAMA YAPILIRKEN DELTA VARYANTI GÖRÜNÜR DEĞİLDİ”

ECDC Direktörü Lefevre on binlerce seyircili maçların planlaması yapılırken Delta varyantının o kadar görünür halde olmadığını söyledi. Lefevre "Elbette alınan karar ne ölçüde bir riski almaya hazır olunduğuyla ilgili politik bir karar" dedi.

SOSYAL MESAFE VE MASKE YOKTU

EURO 2020'de dün İspanya ile İtalya arasında oynanan ilk yarı final maçında stadyumdaki seyirci sayısı 57 bin 811 olarak kaydedildi. Stadyumda sosyal mesafe kuralı uygulanmadığı gibi maske de takılmadı. Benzer sahnelerin bu akşam İngiltere ile Danimarka arasında oynanacak ikinci yarı final maçında da görülmesi bekleniyor.

EN ÇOK VAKA İSKOÇYA'DA

ECDC'nin verdiği sayılara göre EURO 2020 kaynaklı vakalar bin 991 vaka ile en çok İskoçya'da.

İskoçya maçlarını Glasgow ve Wembley Stadyumu'nda oynamıştı. Finlandiya'da ise turnuva bağlantılı vaka sayısı 436. Maçlarını St. Petersburg'da oynayan Finlandiya'nın taraftarları Rusya'dan ülkelerine virüsü taşımış oldu. Danimarka, Fransa, İsveç, Hırvatistan, Hollanda'da da turnuvayla bağlantılı vakalar görüldü.

Almanya'da ise henüz EURO 2020'nin sebep olduğu Covid-19 vakası tespit edilmiş değil.