İzmir'de bombalı araç saldırısı ve çatışma

İzmir Bayraklı’da gerçekleşen bomba yüklü araç saldırısı ve çatışmanın bilançosu netleşti. Bir polis memuru ve bir adliye çalışanı hayatını kaybederken yaralanan 9 kişinin kimlikleri açıklandı.

İzmir Bayraklı ilçesi Adliye binası C Kapısı yakınlarındaki hâkim ve savcı otoparkında bomba yüklü aracın infilak ettirilmesi ve ardından çıkan çatışma sonucu Elazığ’ın Baskil ilçesi nüfusuna kayıtlı polis memuru Fethi Sekin ve adliyede zabıt katipliği yapan Musa Can hayatını kaybederken iki saldırgan da öldürüldü. Bomba yüklü aracın infilak ettirilmesi sonucu 9 kişi de yaralandı.

Dünya basınının da son dakika olarak geçtiği saldırıyı Al Jazeera English, BBC, CNN İnternational ve bir çok etkili basın kuruluşu haberi manşetten verdi. 

İzmir Valisi PKK’yi işaret etti

 

Adliye çevresinde güvenliğin sağlanması ardından yaralılar hastanelere taşınırken olay yerine gelen İzmir Valisi Erol Ayyıldız gazetecilere konuştu. Ayyıldız, olayda bir polis ile bir adliye çalışanının hayatını kaybettiğini, 6 veya 7 kişinin de yaralandığını söyledi. Ayyıldız, saldırıyı gerçekleştiren iki kişinin de çatışmada  öldürüldüğünü ve bir saldırganın da kaçtığını tahmin ettiklerini belirterek saldırıyla ilgili PKK’yi işaret etti. Vali Ayyıldız, saldırganların üzerinde iki kaleşnikof tüfek, 8 adet RPG-7 fişeği ve 8 adet el bombası bulunduğunu söyledi.

Hükümetten ilk açıklama: Büyük bir kıyım hedeflenmişti

Olayın ardından hükümetten ilk açıklama Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’tan geldi. Kaynak saldırıyla ilgili, “Çok büyük bir kıyımın hedeflendiği anlaşılıyor” diye konuştu. İzmir’deki olayın polisin bu tür saldırılara karşı tedbirli olduğunu gösterdiğini dile getiren Kaynak, çok yakında bunların sonunu getireceklerini söyledi.

Adliye kapısındaki saldırı mesai saati bitimine doğru yaşandı.

Operasyon devam ediyor

Bayraklı’daki Manas Bulvarı Salhane dere kenarında inceleme yapan polis ekipleri, bölgeye trafik akışını keserek giriş ve çıkışları kontrol altına aldı. Polisin, siyah montlu, beyaz bereli ve 1,65-1,70 metre boyundaki bir şüpheliyle ilgili çalışma başlattı belirtildi.

Yaralıların isimleri açıklandı

Patlamada ardından Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan 9 yaralının isimleri belli oldu. Yaralananların isimleri şöyle:

Mehmet Ali Gökçe (Polis)
Oğuzhan Batuhan Atik (Polis)
Bülent Karagöz
Cansu Güler
Gökhan Mertol
Nadire Ayçiçek
Sibel Avcı
Ersoy Kaya
Feride Karamıkoğlu

Öte yandan polis memuru Fethi Sekin’in cenazesi, Baskil’e bağlı Doğancık köyünde toprağa verilecek.