Blinken’den ‘yabancı düşmanlığıyla yüzleşme’ çağrısı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “BM üyesi bütün devletleri bu girişimde ABD'ye katılmaya ve ırkçılık, ırk ayrımcılığı ile yabancı düşmanlığı belasıyla yüzleşmeye çağırıyorum” dedi.

HABER MERKEZİ

Yazılı açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde azınlık ve ırkçılık sorununu araştıran uzmanların ülkesine resmi ziyaret yapabileceğini söyledi.

Blinken, “Sorumlu uluslar, insan hakları sicillerinin incelenmesinden çekinmemeli; daha ziyade, iyileştirme niyetiyle bunu kabul etmeli. BM üyesi bütün devletleri bu girişimde ABD'ye katılmaya ve ırkçılık, ırk ayrımcılığı ile yabancı düşmanlığı belasıyla yüzleşmeye çağırıyorum” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı, BM’nin ırkçılıkla mücadele ve azınlık konularındaki iki raportöre ilk etapta yapılan davetin, insan hakları konularında rapor hazırlayan tüm BM uzmanlarına daimi bir davetiye çıkarma planının ilk adımı olduğunu söyledi.

Blinken, ABD’nin BM İnsan Hakları Konseyi’nin, Afrikalı ve Afrika kökenli kişilere yönelik kolluk güçleri bağlamında sistematik ırkçılık yapılmasını kınayan dünkü kararına destek verdiğini belirtti.

ABD’de bir polisin, gözaltına aldığı siyahi George Floyd’un ölümüne yol açmasının ardından geçen yıl ülke genelinde yoğun protestolar düzenlenmişti.

ABD Başkanı Joe Biden, geçen yılki seçim kampanyasında ülkede aktif bir şekilde ırkçılıkla mücadele edeceği vaadinde bulunmuştu.