Bafil Talabani babasının mezarından mesaj verdi: Köklü değişim kararı aldık

Babası Mam Celal Talabani’nin mezarını ziyaret eden Bafil Talabani, KYB Başkanı sıfatını kullanarak paylaştığı mesajda, “Tüm güvenlik ve parti kurumlarının yöneticilerinde köklü değişiklik kararı aldık” dedi.

SÜLEYMANİYE (K24)

Bafil Talabani, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreteri Celal Talabani’nin mezarını ziyaret ederek bir mesaj paylaştı.

Babası Mam Celal Talabani’nin mezarını ziyaret eden Bafil Talabani, KYB Başkanı sıfatını kullanarak paylaştığı mesajda, “Tüm güvenlik ve parti kurumlarının yöneticilerinde köklü değişiklik kararı aldık” dedi.

Söz konusu kurum yöneticilerinin yıllardır bozukluk, bazı kişilerin çıkarlarına hizmet ve parti içi tasfiyeler için kullanıldığını kaydeden Talabani, söz konusu yöneticilerin halkın ve KYB’nin yüksek çıkarlarına karşı hareket ettiklerini ifade etti.

Haklarından değişim kararı alınan yetkililerin planlı ve programlı bir şekilde hükümet kurumlarının proje ve çalışmalarını yürütmesini engellediğini vurgulayan Talabani, bu kişilerin kaçakçılık, rüşvet, saldırı ve planlı bir şekilde ajanlık yaptıklarını belirtti.

Talabani, halk, yazarlar, gazeteciler, aydınlar, üniversite hocaları, diplomatik temsilcilikler ve şehitlerin ailelerinin şikayetlerine kulak verilerek yasalar çerçevesinde doğru karar alındığını bildirdi.

KYB Başkanı sıfatını kullanarak, “Bugün senin mezarında KYB’nin bize emanet olduğuna ve onu canımızla koruyacağımıza söz veriyoruz” diyen Talabani, KYB’nin geleceğinin aydınlık olduğunu ve Mam Celal’in evine tekrar ajan yerleştirmenin kimsenin haddi olmadığını söyledi.

Talabani, güvenlik kurumları ve Zanyari’nin Kürdistan Bölgesi Asayişi’nin hizmetinde halkın can ve mal güvenliği için çalışacağını ifade etti.

Öte yandan, bugün KYB medyasında yer alan haberde eski Irak Cumhurbaşkanı ve KYB Genel Sekreteri Celal Talabani’nin Süleymaniye’nin Dabeşan bölgesindeki evinde bir ajan yakalandığı belirtildi.

Haberde, yakalanan ajanın KYB’nin eski eşbaşkanı (Lahor Şeyh Cengi) adına ajanlık faaliyetlerinde bulunduğunu itiraf ettiği kaydedildi.

Son günlerde Süleymaniye’de yaşanan hareketlilik çerçevesinde Bafil Talabani, eşbaşkanlık sıfatı yerine KYB Başkanı sıfatını kullanmaya başlarken, Lahor Şeyh Cengi’ye yakın isimlerin bulunduğu güvenlik kurumlarındaki yetkililer değiştirilmişti.