Şampiyonluk kutlamaları vakaları 5 kat arttırdı

İtalya'nın 11 Temmuz'da Avrupa Futbol Şampiyonası'nı (EURO 2020) kazanmasının ardından başkent Roma'da coronavirüs vakaları yaklaşık 5 katına çıktı.
Roma
Roma

HABER MERKEZİ

Bölge sağlık sorumlusu 9 gün içinde görülen bu artışın nedeninin şampiyonluk kutlamaları olduğunu söyledi ve futbol federasyonunu suçladı.

Ülkede son olarak dün açıklanan Covid-19 verilerine göre Roma'da son bir günde 557 yeni vaka tespit edildi. EURO 2020 final maçının oynandığı 11 Temmuz'da ise kentteki yeni vaka sayısı 122'ydi.

Dün İtalya genelinde görülen 3558 vakanın yaklaşık 7'de biri başkentteydi. Final maçının oynandığı 11 Temmuz'da ülke genelindeki günlük vaka sayısı ise 1391'di.

Başkent Roma'daki vaka artışının ülke ortalaması üzerinde olması EURO 2020 kutlamalarıyla ilişkilendiriliyor. Roma'nın içinde yer aldığı Lazio Bölgesi'nin Sağlık İdaresi Sorumlusu Angelo D'Amato, bu artışın şampiyonluk kutlamalarından kaynaklandığını söyledi.

D'Amato dün bölgedeki son verileri açıklarken yaptığı konuşmada, vakalardaki artışı Futbol Federasyonu Başkanı Gabriele Gravina'nın adıyla "Gravina etkisi" diye tanımladı. D'Amato, "Bir nevi Gravina etkisinin bedelini ödüyoruz" dedi.

Bölge sağlık yetkilisi, yine EURO 2020 kutlamaları nedeniyle vakaların gelecek birkaç gün içinde daha da artabileceği öngörüsünde bulundu.

TARTIŞMALI ŞAMPİYONLUK TURU

İtalya Milli Takımı final maçının ertesi günü Roma'da başbakan ve cumhurbaşkanı tarafından kabul edilmiş, bu törenlerin ardından kent caddelerinde şampiyonluk kupasıyla tur atmıştı.

12 Temmuz'daki bu şampiyonluk turu tartışmalara yol açmış, Roma Valiliği de turun izinsiz olarak yapıldığını açıklamıştı.

AŞILILAR ARASINDA ENFEKTE OLANLAR 10 KAT AZ

İtalya'da coronavirüs verilerinin toplanmasından sorumlu Yüksek Sağlık Enstitüsü (ISS) tarafından yapılan açıklamada da, aşılananlar arasında enfekte olanların oranının aşılanmayanlara kıyasla çok düşük olduğu belirtildi.

Enstitünün verilerine göre aşı yaptırmış olanlarda enfekte olanların oranı (insidans), aşısız olanlara kıyasla yaklaşık 10 kat daha az.

60 milyon nüfuslu ülkede bugüne kadar 62 milyon doz aşı yapıldı. Her iki doz aşıyı yaptıranların sayısı ise 28 milyonu geçti. Aşı dozlarını tamamlayanların sayısı, ülkedeki 12 yaş üstü nüfusun yüzde 52'sine denk geliyor.