Tunus’ta sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Tunus'ta, Cumhurbaşkanı Kays Said'in, Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden alarak Meclis'in tüm yetkilerini dondurması sonrası gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

HABER MERKEZİ

Facebook'ta yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre, temel ihtiyaçların karşılanması veya acil sağlık vakaları ve gece çalışanları hariç olmak üzere akşam saat 19.00'dan sabah saat 06.00'ya kadar insan ve araçların hareketi yasaklandı. 

Ayrıca, 3'ten fazla kişinin halka açık yollarda veya meydanlarda toplanmasına da yasak getirildi. 

Yasak kararı 27 Ağustos'a kadar geçerli olacak. 

ARAP BİRLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

Arap Birliği'nden yapılan açıklamada ise, Tunus Cumhurbaşkanı Kais Said'in kararını desteklemeden veya kınamadan, “Birlik, Tunus'un mevcut çalkantılı aşamayı aşmasını, istikrarı ve sükuneti yeniden tesis etmesini ve halkın istek ve gereksinimlerine yanıt vermek için etkin bir şekilde çalışmasını umuyor” denildi.

TUNUS'TA NE OLMUŞTU?

Tunus'ta hükümet ve muhalefet partilerine yönelik protestolar gerçekleştirilmiş, çıkan olaylarda başta Nahda Hareketi olmak üzere parti merkezlerine saldırılar düzenlenmişti.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said de dün gece Meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldırdığını, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını duyurmuştu.

Hükümete yönelik bu girişimin ardından askerler Tunus Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi ile beraberindeki milletvekillerini Meclise almamıştı.

Cumhurbaşkanı Said'in kararları üzerine halkı barışçıl mücadeleye çağıran Gannuşi, yasal bir dayanağı bulunmayan bu adımın bir darbe olduğunu vurgulamıştı.