Barzani: Reform süreci bir an önce başlatılmalı

Kürdistan Başkanı Mesut Barzani, bugün Pirmam (Selahaddin) ilçesinde reformlarla ilgili faaliyet gösteren kurumların başkanlarını kabul etti.

K24 / Erbil- Kürdistan Başkanı Mesut Barzani, bugün Pirmam (Selahaddin) ilçesinde reformlarla ilgili faaliyet gösteren kurumların başkanlarını kabul etti. Başkan Barzani belirlenen reform hedeflerine ulaşmak için bir an önce çalışılmaya başlanması gerektiğini dile getirerek ilgili kurumlar arasındaki işbirliğinin önemini vurguladı ve atılacak adımların kamuoyuyla paylaşılması talimatı verdi.

Kürdistan Başkanlık kaynaklarından edinilen bilgilere göre Barzani toplantıda, reformlar ve devlet kurumlarda revizelere başvurmanın yanında yolsuzluklarla mücadelenin de hayati önem taşıdığını ve bu işlerin daha hızlı yürütülmesi için bir takip mekanizmasının oluşturulması önerisinde bulundu.

 

Toplantıya katılan Başbakan Neçirvan Barzani ise gösterdiği çabalar ve üstlendiği sorumluluklardan ötürü Başkan Barzani’ye teşekkür ederek hükümet tarafından atılan adımlar ve petrol gelirlerine ilişkin bilgilendirmede bulundu. Neçirvan Barzani’den sonra söz alan Başbakan Yardımcısı Qubat Talabani, kendi sorumluluk alanına giren çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Toplantıya katılan yetkililer tek tek kendi alanlarında yapılan çalışmalardan bahsetti. Toplantıda yarıca bundan sonra yapılacak çalışmalar hakkında da raporlar sunuldu.

Reform sürecine bütün tarafların ve oluşumların katılması gerektiği vurgulanan toplantıda, halka sürecin iyi anlatılması için medyanın desteğine gerek duyulduğu ve bunun için gerekli girişimlerin başlatılması gerektiğinden söz edildi.

Toplantının sonunda alınan karara göre önümüzdeki günlerde bir araya gelecek Bakanlar Kurulunda da aynı konuların gündeme taşınması ve süreç çerçevesinde atılacak adımların hızlandırılması noktasında gerekli işlemlerin uygulamaya konulması için yasal düzenlemelere gidilmesi üzerinde uzlaşıldı. Sürecin takip edilmesi için oluşturulacak mekanizmanın da Bakanlar Kurulu toplantısında alınacak kararla iş başı yapması bekleniyor.

Başkan Barzani başkanlığındaki toplantıya katılanlar arasında, Neçirvan Barzani, Qubat Talabani, Temizeller Komisyonu Başkanı Dr. Ahmet Enver, Kürdistan Başsavcısı Hakim Cevad Fettah Ağa, Adalet Komisyonu Başkan Vekili Hakim Bangin, Mali Araştırmalar Komisyonu Başkanı Xalid Hadi Çawişli de yer aldı.