Suriye’de çatışma: 16 kişi öldü, 40 asker kaçırıldı

Suriye'nin güneyindeki Dera ilinde Esad rejimi güçleri ile muhalif gruplar arasında çıkan çatışmada en 16 kişi hayatını kaybederken, 40 asker kaçırıldı.

HABER MERKEZİ

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, gerginliğin hafta başında Suriye hükümet birliklerinin muhalif grupların elindeki bölgelere düzenlediği baskınlarla başladığını bildirdi.

Gözlemevi, Rusya’nın Dera'daki gerginliği kontrol altına alamadığını söyledi. Gözlemevi'nin bildirdiğine göre, hükümet güçleri çarşamba günü bölgedeki tek tıbbi kliniği bombaladı.

Suriye devlet haber ajansı SANA ise, çıkan çatışmalarda 1’i çocuk olmak üzere en az 2 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Gözlemevi de 8 hükümet askeri ve 5 muhalifin öldüğünü aktardı. Gözlemevi ayrıca muhaliflerin rejim güçlerini püskürttüğünü, bazı askeri kışlaları devraldığını ve 40 askerin kaçırıldığını bildirdi.

Hükümet birlikleri ve müttefiklerinin salı günü muhalif güçlerin kontrolündeki bölgeleri bombaladığı belirtildi.

Dera ili, 2011’de Beşar Esad yönetimine karşı başlayan ayaklanmanın beşiği olarak biliniyordu. 2018’de Rusya'nın aracılık ettiği bir anlaşma ile bölgedeki silahlı muhaliflerin bir kısmının güvenlikten sorumlu olarak burada kalmasına izin verildi.

Zaman zaman gerginliklerin patlak verdiği Dera’da hükümet birlikleri birkaç kez muhalefet kontrolü altındaki bölgeleri ele geçirmeye çalıştı.