İranlı yetkili: ABD’yle tutuklu takası sürecinden çekileceğiz

İranlı üst düzey bir yetkili, "Washington yönetiminin devam eden ihlalleri" nedeniyle ABD ile tutuklu takasına ilişkin sürdürülen süreçten çekileceklerini duyurdu.

HABER MERKEZİ

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyine bağlı "Nournews"e konuşan ismi belirtilmeyen üst düzey yetkili, tutuklu değişimiyle ilgili ABD ile devam eden görüşmelere ilişkin açıklamada bulundu.

Tahran'ın insani gerekçelerle Washington yönetimiyle tutuklu takası için çaba gösterdiğini ancak ABD'nin tutumunun süreci tıkadığını savunan İranlı yetkili, şu ifadeleri kullandı:

"ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin devam eden ihlalleri ve çirkin tutumu nedeniyle İran'ın bu süreci sürdürmesi için motivasyonu ortadan kalkmıştır. Bu yüzden tutuklu takası konusu tamamen İran'ın gündeminden çıkarılacaktır."

ABD'de bazı İran vatandaşları yaptırımları ihlal etmek suçlamasıyla tutuklu bulunuyor. İki ülke arasında daha önce de tutuklu takası yapılmıştı.

Son olarak İran'da tutuklu eski bir ABD askeri ile ABD'de tutuklu İranlı bir bilim insanı Haziran 2020'de eş zamanlı olarak serbest bırakılmıştı.

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, 13 Temmuz'da yaptığı açıklamada, ABD ile tutuklu takası konusundaki müzakerelerin devam ettiğini ve konuyla ilgili bilginin ilerleyen günlerde verileceğini belirtmişti.

Washington'dan yapılan açıklamada ise, iki ülke arasında anlaşma olmadığı belirtilerek söz konusu iddia yalanlanmıştı.

REİSİ: YAPTIRIMLARIN KALDIRILMASI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Öte yandan İran'ın 8’inci Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını kaldırmak için çalışacaklarını ancak ekonomiyi şartlara bağlamayacaklarını söyledi.

Başkent Tahran'da bugün düzenlenen törenle Cumhurbaşkanlığı mazbatasını İran lideri Ali Hamaney'den alan Reisi, burada yaptığı konuşmada ülkedeki sorunlara değindi.

Halkın en fazla ekonomi, işsizlik ve konut yetersizliğinden şikayet ettiğini ve yeni hükümetten değişim beklediğini aktaran Reisi, şu ifadeleri kullandı:

"Halk, yeni hükümetten adaletin uygulanmasını, yolsuzlukla mücadele edilmesini ve rantçılığa son verilmesini istiyor. Yaptırımların kaldırılması için çalışacağız ancak halkın sofrasını ve ekonomiyi şarta bağlamayacağız. Yabancıların iradesine bağımlı kalmayacağız."

Reisi, 5 Ağustos'ta İran Meclisinde yerli ve yabancı konukların katılımıyla düzenlenecek yemin töreninin ardından İran'ın 8’inci Cumhurbaşkanı olarak görevine resmen başlayacak.