DAİŞ İsrail’e saldırdı

Kudüs'te bir kamyon sürücüsünün yayaların üzerine sürmesiyle dört kişi hayatını kaybetti, 13 kişi de yaralandı. Tır sürücüsü askerlerce vurularak öldürülürken Başbakan Netanyahu, “İşaretler DAİŞ’i gösteriyor” dedi.

Kudüs'te bir tır sürücüsünün yayaların üzerine sürmesiyle dört kişi hayatını kaybetti, 13 kişi de yaralandı. Yaralananlardan üç kişinin durumunun kritik olduğu belirtilirken yayaların arasında bulunan askerlerin tır sürücüsünü vurarak öldürdüğü kaydedildi. Kudüs'teki Eski Şehir'in duvarlarına bakan ünlü Armon Hanatziv Kaldırımı’nda meydana gelen olayla ilgili yetkililer, terör saldırısı olmasından şüphelenildiğini belirttiler.

Netanyahu: Tüm işaretler DAİŞ’i gösteriyor

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu olay yerinde
İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu olay yerinde

Olay yerine gelen İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, saldırganın kimliğini bildiklerini ve bütün işaretlerin saldırganın DAİŞ destekçisi olduğunu gösterdiğini söyledi. Netanyahu, Avrupa'da Nice ve Berlin'de gerçekleşen benzer saldırılara atıfta bulunarak Kudüs saldırısıyla bir bağlantısı olabileceğini belirterek, “Bir daha benzer bir olayın gerçekleşmemesi için gerekli önlemler alındı” dedi.

En son Berlin'de yayaların arasına giren bir tır sürücüsü 12 kişinin hayatını kaybetmesine yol açmıştı.

Olayın ardından İsrail radyosuna konuşan polis sözcüsü, "Bu bir terör saldırısı" açıklamasında bulundu. Haaretz gazetesi ise, kamyon sürücüsünün otobüsten inen kişileri hedefleyerek yolundan saptığını kaydederken gazeteye konuşan polis şefi Roni Alsheich, olayı bir terör saldırısı olarak tanımlayarak zanlının Doğu Kudüs'ten geldiğini aktardı. Haaretz ayrıca, ölenlerin 20'li yaşlarında üç kadın ve bir erkek olduğunu belirtti.

Hamas saldırganı övdü

Filistinli Hamas örgütü, saldırıyı üstlenmemesine karşılık, saldırganı öven bir açıklama yaptı. Hamas sözcüsü Abdullatif el-Kanu, saldırıyı 'kahramanca' olarak nitelendirdi.