Örgüt mensupları yanıtladı: Taliban değişti mi?

Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban mensupları, bir zamanlar olduğu gibi baskıcı bir güç olmadıklarını öne sürüyor.
Taliban mensupları
Taliban mensupları

HABER MERKEZİ

Afganistan'da Taliban dönemi soru işaretlerini beraberinde getirdi. 20 yıl önceki iktidarlarında sert uygulamalarıyla hatırlanan Taliban değişti mi?

Örgütün üst yönetimi gibi mensupları da "değiştikleri" iddiasında.

İngiliz Sky News televizyonu Taliban mensuplarıyla görüştü.

Hafız Sultan Ahmet adlı 30'lu yaşlarındaki bir Taliban mensubu eskiye göre "daha iyi" olduklarını savundu.

Ahmet "Allah'a şükür, davranışımız çok iyi. Çok değiştik. Kibarız, görgü kurallarımız iyi ve davranışımız çok gelişti. Son hükümetten çok daha iyiyiz. Kabil artık güvende" dedi.

"CİHATTI, KUTSAL SAVAŞTI"

Buna rağmen örgüt mensupları ABD'ye karşı verilen savaştan ve askerleri öldürmekten gurur duyduklarını belirtiyor.

Taliban üyesi, "Kaç kişi öldürdün?" sorusuna böyle yanıt verdi:

"Savaştı, yani kaç tane öldürdüm bilmiyorum. Sayılamayacak kadar çoktu. Bir kere bomba düştü ve patlamadı. Bundan beş mayın yaptık ve patlama onların beş zırhlı aracını parçalara ayırdı."

Hafız Sultan Ahmed bu konuda neler hissettiği sorusunu, "Cihattı, kutsal savaştı ve İslam'da bundan esef duymayız" şeklinde yanıtladı.

VATANDAŞLAR TEMKİNLİ

Başkent Kabil sakinleri ise Taliban hakkındaki sorulara temkinli yaklaşıyor.

Muhabirin mikrofon uzattığı bir Kabilli endişeli olduğunu ifade ederek, "Afganistan'daki durum iyi, kötü değil. Sadece kadınlar evden çıkmıyor ve bazı insanlar Taliban'ın daha önce kötü kötü bir istikbali olduğu için endişeleniyor" dedi.