Davos zirvesinde diploması atağı

Dünya Ekonomik Forumu için Davos’ta bulunan Kürdistan Başkanı Barzani çok sayıda lider ile ikili görüşme gerçekleştiriyor. Dün ABD Başkan Yardımcısı Biden ile görüşen Barzani bugün de Hollanda Başbakanı Rutte ile bir araya geldi.

İsviçre’nin Davos kentinde yapılan 47'nci Dünya Ekonomik Forumu’na katılan Kürdistan Başkanı Mesut Barzani, dün ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Norveç Dışişleri Bakanı Borge Brende’nin ardından bugün de Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile görüştü.

Görüşmelerde DAİŞ ile mücadelenin yanısıra ülkeler arası ikili ilişkilerin ele alındığı belirtiliyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ürdün Dışişleri Bakanı ile biraraya gelecek olan Barzani'nin ayrıca Davos zirvesinde Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogerini ve birçok üst düzey yetkili ile de görüşmesi bekleniyor.

Davos zirvesinde Başkan Barzani’ye, Kürdistan Başkanlık Divanı Başkanı Fuat Hüseyin ve Kürdistan Hükümeti Dış ilişkiler Bürosu Sorumlusu Fellah Mustafa da eşlik ediyor.

BARZANİ, DAİŞ İLE MÜCADELE PANELİNDE KONUŞACAK

Bu yıl üçüncü kez Davos zirvesine katılan Kürdistan Başkanı Mesut Barzani’nin, 20 Ocak’ta düzenlenecek “Irak ve Suriye’de Kriz: Kaosun Sona Erdirilmesi” konulu panelde bir konuşma yapması da bekleniyor.

Davos'tan sonra resmi ziyaretler başlayacak

Başkan Barzani’nin Davos’tan sonra geniş bir Avrupa seyahatinde bulunacağı ve başta Hollanda ve Belçika olmak üzere birçok ülkeye resmi temas gerçekleştireceği belirtildi.
Davos’ta bulunan muhabirimiz Berdeşt Akreyi’nin aktardıklarına göre Başkan Barzani ve Hollanda Başbakanı Rutt görüşmesinde, ileriki günlerde Başkan Barzani’nin resmi olarak Hollanda’ya davet edileceği beyan edildi.