Dört yeni KHK yayınlandı: 367 kişi ihraç edildi, 2 TV kapatıldı

Dört farklı kanun hükmünde kararname Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Haber Merkezi- Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında daha öne hazırlanan ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın da imzaladığı dört farklı kanun hükmünde kararname Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete'de yayınlanan 682, 683, 684 ve 685 sayılı kararnamelerle Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu'nun kurulması gibi bir karar alınırken aynı zamanda 367 kişi görevden ihraç, 124 kişi de göreve iade edildi. Sivas Dijital Yayıncılık’a ait on4 ve Azermedia’ya ait İstanbul merkezli Kanal 12 isimli medya kuruluşları da kapatıldı.

Söz konusu KHK'da göreve iade edilen kişilerin listesine de yer verildi.

Diyanet İşleri Başkanlığında 73, TRT'de 2, Çevre ve Şehircilik Bakanlığında 1, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde 8, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında 2, İçişleri Bakanlığında aralarından vali yardımcısı ve kaymakamların da olduğu 8, Türkiye İstatistik Kurumunda 1 ve Sağlık Bakanlığında da 30 kişi, daha önce çıkarıldıkları kamu görevlerine iade edildi.

İhraç edilenlerin bağlı bulunduğu krurumlar

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonundan 3, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan 2, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansından 1, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından 1, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünden 10, İller Bankasından 2, İçişleri Bakanlığından aralarında vali yardımcısı, kaymakam ve hukuk müşavirlerinin de olduğu 134, Göç İdaresi Genel Müdürlüğünden 23, Türkiye İstatistik Kurumundan 2, Kamu Gözetimi, Muhasabe ve Denetim Standartları Kurumundan 1, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinden 2 ve Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlardan 186 kişi görevden ihraç edildi.