Çin'de VPN kullanmak artık suç

Çin, internet üzerinde uyguladığı sansürlere bir yenisini daha ekledi. Ülkede bundan sonra VPN uygulamasının kullanımı suç olarak kabul edilecek.

Çin hükümeti bir süre önce Facebook, YouTube ve Twitter gibi internetin 'ağır topları' olan sitelere erişimi engellemiş, ülkedeki internet kullanıcıları da çözüm olarak sanal, özel ağlara yani VPN'lere başvurmuşlardı. 

Fakat henüz son sözünü söylememiş olan Çin hükümeti, internet kullanıcılarının korktuğu adımı da sonunda attı. Bu haftadan itibaren, artık Çin'de VPN kullanımı yasaklanmış durumda. Artık VPN kullanımı ve özel kablolu bağlantılar yolu ile internet erişimi hükümet tarafından onaylanmadan yapılamayacak.

Mart 2018'e kadar yasak

Çin'in Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından açıklanan kurala göre, internet bağlantısının 'sağlıklı' bir şekilde sağlanabilmesi için Mart 2018'e kadar VPN kullanımı artık ülkede yasaklanmış durumda ve kullanım suç sayılacak.

Daha önceden Çin hükümeti VPN'lere yönelik bazı hamleler yapmış, bu konuda en büyük yasak ise Mart 2016 yılında Pekin'deki Ulusal Halk Kongresi zamanında gelmişti ve pek çok VPN programı kullanım dışı kalmıştı.

Çin hükümetinin henüz VPN yasağı doğrultusunda nasıl cezalar vereceği ve bu yasağı genel olarak nasıl uygulayacağı belli değil. Çin'in lideri Xi Jinping'in İsviçre'deki Dünya Ekonomi Forumu'nda şu açıklamaları yapmıştı:

"Tüm ülkelerin birbirleri ile bağlantılı olarak büyüyüp, ortak bir refaha ulaşmaları için küresel bağlantıyı geliştirme adına çabalarımızı iki katına çıkarmalıyız. Koruyucu tutumlu bir rejim, kendini karanlık bir odaya kilitlemek gibidir. Rüzgar ve yağmurdan korunursunuz ancak odada ışık ve hava da olmaz."

Kaynak: Webtekno