Kazakistan’da göstericilere uyarı yapılmadan ateş açma emri

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, “Kolluk kuvvetlerine ve orduya, teröristlere karşı uyarı yapmadan öldürmek için ateş açma emri verdim” dedi.

HABER MERKEZİ

Yakıt fiyatlarına yapılan zam nedeniyle başlayan ancak şiddet olaylarına dönüşen hükümet karşıtı protestoların yaşandığı Kazakistan'da Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ulusa sesleniş konuşması yaptı.

Ülkesindeki şiddet olayları sırasında “teröristlerin hala silah kullandığını ve mülke zarar verdiklerini” savunan Tokayev, “teröristlerin bulunması ve gözaltına alınmaları için özel bir birim kurduğunu” belirtti. Kazak lider, “Kolluk kuvvetlerine ve orduya, teröristlere karşı uyarı yapmadan öldürmek için ateş açma emri verdim” ifadelerini kullandı.

Tokayev, protestocularla müzakere masasına oturulması çağrılarına ilişkin, “Teröristlerle görüşmemiz gerektiğine dair yurt dışından yapılan çağrılar ahmaklık. Kazakistan hükümetinin teröristlerle müzakere masasına oturmaya niyeti yok” vurgusu yaptı.

Tokayev, kendi çağrısı ile Kazakistan’a “çok çabuk bir şekilde” güçlerini gönderen Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü ülkelerinin devlet başkanlarına teşekkür etti.

Kazakistan lideri, ülkesinin finansal ve kültürel merkezi sayılan Almatı’daki şiddet olaylarına ilişkin, “20 bin haydut Almatı’ya saldırdı ve buradaki devlet binalarını tahrip etti. Teslim olmayan saldırganlar yok edilecek” ifadelerini kullandı.

Kazakistan İçişleri Bakanlığı, yönetim karşıtı gösterilerde çıkan olaylarda 26 protestocunun yaşamını yitirdiğini bildirmişti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Kazakistan'da ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) kapsamında güvenlik güçlerinin başlattığı operasyonun sürdüğü belirtilmişti.