TCMB’nin faiz kararı sonrası döviz kurlarında düşüş

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faizi yüzde 14'te sabit tuttu.
TCMB
TCMB

HABER MERKEZİ

TCMB açıklamasında "Alınmış olan kararların birikimli etkileri yakından takip edilmekte ve bu dönemde fiyat istikrarının sürdürülebilir bir zeminde yeniden şekillenmesi amacıyla TCMB’nin tüm politika araçlarında Türk lirasını öncelikleyen geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci yürütülmektedir" denildi.

TCMB, beklentiler yönünde haftalık gösterge repo faizinde değişikliğe gitmedi. TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından yapılan açıklamaya göre, haftalık repo faizi yüzde 14,00 olarak kaldı.

Merkez Bankası'nın faiz açıklamasıyla birlikte dolar gün içi dip seviyesi olan 13.26 lira, euro 15.10 seviyesine geriledi.

TCMB, önceki 4 toplantısında faizde toplam 500 baz puan indirime gitmişti.

TCMB Piyasa Katılımcıları Anketinde yıl sonu tüketici fiyatları beklentisi yüzde 29,75, 12 ay sonrası tüketici fiyatları beklentisi yüzde 25,37 seviyesinde oluştu.

TCMB'nin enflasyon beklentisi 2021 yıl sonu için yüzde 18,4, 2022 yıl sonu için yüzde 11,8 seviyesinde bulunuyor. TCMB'nin önümüzdeki hafta açıklayacağı yılın ilk "Enflasyon Raporu"nda beklentilerde değişikliğe gidip gitmeyeceği takip edilecek.

Türkiye İstatistik Kurumu, Aralık ayında tüketici fiyatlarının yıllık yüzde 36,08 arttığını açıklamıştı.