SOHR Direktörü: Haseke'de DSG ile DAİŞ arasındaki çatışmalar devam ediyor

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Direktörü Rami Abdurrahman, Rojava’nın Haseke kentindeki Geviran Cezaevi’nin etrafında DSG ile terör örgütü DAİŞ arasında yaşanan çatışmaların devam ettiğini belirtti.

HABER MERKEZİ

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Direktörü Rami Abdurrahman, Rojava’nın Haseke kentindeki Geviran Cezaevi’ndeki krizin devam ettiğini ve DSG ile terör örgütü DAİŞ arasında cezaevi etrafında yaşanan çatışmaların devam ettiğini belirtti.

K24’e konuşan SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, Geviran Cezaevi’nden onlarca değil yüzlerce DAİŞ’li tutuklunun kaçtığını kaydederek, DAİŞ’lilerin cezaevinin kontrolünü ele geçirdiğini bildirdi.

Çatışmalarda 40 DAİŞ’linin öldürüldüğünü, bazı DAİŞ’lilerin de Demokratik Suriye Güçleri (DSG) tarafından yakalandığını vurgulayan Abdurrahman, “Hapishaneye yakın bir silah deposu vardı. Şuan Sinae Cezaevi’ndeki DAİŞ’lilerin elinde gelişmiş silahlar var. Sorulması gereken soru şu: DAİŞ’in orada silah deposu olduğundan nasıl haberi oldu ve o silahlar nasıl ellerine geçti” dedi.

Cezaevinde sivillerin görevli olarak çalıştıklarını ve henüz bu kişilerin akıbetinin bilinmediğini kaydeden Abdurrahman, cezaevindeki görevliler arasında DAİŞ’e muhbirlik yapanların da olduğundan şüphelenildiğini bildirdi.

SOHR Direktörü: “Bence cezaevinde ajan vardı ve silahların yerini DAİŞ’lilere söyledi. Cezaevi bir an önce kontrol altına alınmalı ve Özerk Yönetim olayla ilgili soruşturma başlatıp sonuçlarını kamuoyuyla paylaşmalı” ifadelerini kullandı.