BAE ile Kürdistan Bölgesi arasındaki ticari ilişkiler ne durumda?

BAE'li şirketlerin başkent Erbil'in yanı sıra Süleymaniye ve Duhok'ta çeşitli alanlarda yatırımları bulunuyor.

ERBİL (K24)

Başbakan Mesrur Barzani, resmi bir ziyaret kapsamında bugün Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) gitti.

Başbakan'ı havalimanında Abu Dabi Toplumsal Kalkınma Dairesi Başkanı Mugheer Khamis Al Khaili karşıladı.

Başbakan ziyaretinde; BAE’nin fiili yöneticisi olan Abu Dabi Veliaht Prensi ve BAE Silahlı Kuvvetleri Başkomutan Yardımcısı Muhammed bin Zayid Al Nahyan, Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al Nahyan ve üst düzey yetkililerle bir araya gelecek.

Görüşmelerde Irak ve bölgedeki gelişmeler, Irak, Kürdistan Bölgesi ve BAE ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik fırsatlar ile farklı alanlarda işbirliğini arttırmaya dönük mekanizmaların ele alınması bekleniyor.

BAE’li şirketler Kürdistan Bölgesi’nde daha çok iş yapmak isterken, Kürdistan Bölgesi’nde iş yapan BAE’li, şirketlerin sayısının da arttırılması planlanıyor.

BAE, şimdiye kadar Kürdistan Bölgesi’nde 3 milyar dolara yakın yatırım yaparken, söz konusu yatırımlar tarım, ticaret, inşaat ve turizm alanındaki ortak projeleri kapsıyor.

Duhok’ta 400 milyon dolarlık ortak tarım projesine sahip olan BAE’li şirketlerin Erbil’de 5 milyon 600 bin dolarlık ticaret projesi, Süleymaniye’de ise 11 milyon 555 bin dolarlık yerleşim projesi bulunuyor.

BAE’li şirketler Erbil’de 337 dönümlük arazide yerleşim projesini devam ettirirken, söz konusu projelerden birinin 142 milyon 865 bin dolar, diğerinin ise 2 milyar 384 milyon dolar değerinde olduğu bildiriliyor.

15 BAE’li büyük şirket Kürdistan Bölgesi’nde varlığını sürdürürken, bu şirketlerden bazıları Irak ile Kürdistan Bölgesi arasında ticari faaliyetlerde bulunuyor.

70’li yılların sonlarından itibaren gelişmeye başlayan BAE, Ortadoğu’nun ticaret ve para kaynağı açısından en gözde ülkelerinden biri olarak görülüyor.