WHO: Dünya genelinde en yüksek haftalık vaka sayısı kaydedildi

Dünya Sağlık Örgütü yaklaşık 21 milyon ile yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınının başından bu yana en yüksek haftalık vaka sayısının kaydedildiğini açıkladı.

HABER MERKEZİ

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) haftalık raporuna göre geçen hafta dünya genelinde vaka sayısında bir önceki haftaya göre yüzde 5'lik artış kaydedildi. Daha önceki hafta ise artış yüzde 20 olarak ölçülmüştü. WHO raporunda vaka sayısındaki artışın yavaşladığı ancak Omicron'un dünya genelinde diğer endişe verici varyantlara göre baskınlığını artırmayı sürdürdüğü ifade edildi. WHO raporuna göre geçen hafta dünya genelinde coronavirüsten ölenlerin sayısı ise yaklaşık 50 bin.

WHO "Şu anki SARS-CoV-2 küresel epidemiyolojisi, Omicron varyantının küresel çapta baskınlığıyla, Delta varyantının yaygınlığının sürekli düşüşüyle, Alfa, Beta ve Gamma varyantlarının çok düşük seviyede yayılmasıyla ile nitelik gösteriyor" denildi.

Raporda "Kasım ve Aralık 2021'de Omicron vakalarında hızlı artış deneyimleyen ülkeler vaka sayısında düşüş görmeye başladı ya da başlıyor" ifadeleri yer aldı. Omicron varyantının taşıdığı riskin genel olarak oldukça yüksek olmayı sürdürdüğü belirtildi.

WHO’nun rakamlarına göre son 30 günde alınan vaka örneklerinden yüzde 89,1'ini Omicron oluşturuyor. Daha önce baskın olan Delta varyantının payı ise yüzde 10,7 düzeyinde.

ALMANYA’DA EN YÜKSEK GÜNLÜK VAKA SAYISI

Almanya'da salgının başından bu yana en büyük günlük vaka sayısı kaydedildi.

Robert Koch Enstitüsü'nün verilerine göre Çarşamba sabahı itibarı ile son 24 saat içinde yaklaşık 164 bin vaka kaydedildi. Son 24 saat içinde Covid-19’dan ölenlerin sayısı ise 166.