Kazimi ve Halbusi, Bağdat Havalimanı saldırısını terör saldırısı olarak nitelendirdi

Irak Başbakanı Mustafa Kazimi ve Irak Parlamentosu Başkanı Muhammed Halbusi, Uluslararası Bağdat Havalimanı’na yönelik füze saldırısını terör saldırısı olarak nitelendirdi.

HABER MERKEZİ

Irak Başbakanı Mustafa Kazimi, Bağdat Havalimanı’na yönelik füze saldırısını sert bir dille kınadı.

Yazılı bir açıklama yayımlayan Irak Başbakanı Mustafa Kazimi, Bağdat Havalimanı’na yapılan füze saldırısını korkak bir terör saldırısı olarak nitelendirerek, saldırının çetelerin Irak halkının güvenliğine darbe indirmeye kararlı oluşunun bir göstergesi olduğunu belirtti.

Saldırının iç güvenlik üzerinde şüpheler oluşturmaya ve Irak’ın uluslararası algısını lekelemeye yönelik olduğunu bildiren Kazimi, bugünkü saldırının devlet kurumları ve parti binalarına saldırıların bir devamı olduğunu ifade etti.

Kazimi, tüm siyasi taraflardan saldırıyı kınamalarını ve güvenlik güçlerine destek vermelerini istedi.

HALBUSİ’DEN AÇIKLAMA

Irak Parlamentosu Başkanı Muhammed Halbusi de, saldırıyı terör saldırısı olarak nitelendirerek, terör saldırılarının durdurulması için ciddi çalışma yürütülmesi gerektiğini söyledi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Halbusi, Uluslararası Bağdat Havalimanı’na yönelik saldırının doğrudan devletin egemenliği ve kurumlarına yönelik olduğunu belirtti.

BAĞDAT HAVALİMANI’NA YÖNELİK SALDIRI

Irak'ta Uluslararası Bağdat Havalimanı'nın sivil kanadına 6 füzeyle saldırı düzenlendiği bildirildi.

Başbakanlığa yakınlığıyla bilinen "NasNews" haber sitesinin haberine göre, Uluslararası Bağdat Havalimanı'nın sivil kanadına sabaha karşı 6 füzeyle saldırı gerçekleştirildi.

Saldırıda aprondaki boş sivil uçaklardan birinin zarar gördüğü aktarıldı. Haberde, zarar gören sivil uçağın fotoğraflarına da yer verildi.

Uluslararası Bağdat Havalimanı'nda ABD askeri üssü de bulunuyor.