Kürt yönetmenden Trump protestosu

ABD Başkanı Donald Trump'ın mültecilere yönelik tutumu ve göreve başladıktan kısa bir süre sonra yedi ülkeye yönelik getirdiği ABD vizesi yasağı Miami Film Festivali'ne de yansıdı.

Haber Merkezi- ABD Başkanı Donald Trump'ın mültecilere yönelik tutumu ve göreve başladıktan kısa bir süre sonra yedi ülkeye yönelik getirdiği ABD vizesi yasağı Miami Film Festivali'ne de yansıdı.

Trump'ın mülteci politikasını protesto etmek isteyen Kürt yönetmen Hüseyin Hasan, Reşeba (The Dark Wind) isimli filmiyle davet edildiği ve  Mart ayında başlayacak olan Miami Film Festivali'ne katılmayacağını söyledi. Hasan, katılmama nedeni olarak Trump tarafından imzalanan ve ABD'nin Irak, İran ve Suriye de dâhil olmak üzere yedi ülke için uygulamaya koyduğu vize yasağını gösterdi.

Aldığı katılmama kararının bir protesto olduğunu söyleyen Hasan'ın tavrını değerlendiren festivalin Direktörü Jaie Laplante, "Miami Film Festivali'nin temel değerlerinden biri, kültürel anlayış köprüsü kurmak, düşünce ve tartışmaya teşvik etmektir.  Reşeba bu yılki festivalde en hızlı, hareketli ve önemli filmlerden biridir." dedi.

Hasan'ın hareketi, İran'ın Oscar adayı filmi "The Salesman"ın Trump'ın ırkçı politikalarını protesto etmek için festivale katılamama kararından birkaç gün sonra geldi.

Trump'ın vizelerle ilgili yürütme kararı, Irak, İran, Libya, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen vatandaşlarını bir ay boyunca Amerika Birleşik Devletleri'ne almamak üzerine kurulu.

Hasan'ın filmi, Ezidi bir çiftin düğün hazırlıkları yaptığı sırada DAİŞ'in köylerine saldırmasını anlatıyor. Film Şengal katliamından esinlendi.

Filmin yapımcısı Mehmet Aktaş, yaptığı açıklamada "ABD Kürdistan için en yakın ve en önemli müttefiktir. Kürt film yapımcıları olarak Donald Trump'ın Kürt halkını kabul etmesini umuyoruz "dedi.

Kaynak: France24