Neçirvan Barzani Necef’te Sadr’la görüştü

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Necef’te Mukteda es-Sadr’la görüştü.

ERBİL (K24)

Başkan Mesud Barzani’nin, Irak’ta siyasi istikrarın sağlanması için aldığı inisiyatifiyle Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ve Irak Parlamentosu Başkanı Muhammed Halbusi Necef’e gitti.

Neçirvan Barzani ile Muhammed Halbusi, Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr’la Irak’taki siyasi süreçle ilgili görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin ardından Sadr Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yeni hükümetin kurulmasıyla ilgili kararlılığını yineleyerek, "Halkımıza ve ortaklarımıza karşı şiddet ve terörü durdurun" mesajını verdi.

Sadr, ulusal muhalefetle hükümet kurma görüşmelerini olumlu bulduklarını ve çoğunluk hükümeti kurmak istediklerini kaydetti.

Neçirvan Barzani ile Muhammed Halbusi Necef'te

Başkan Barzani kısa süre önce Irak ve Kürdistan kamuoyuna hitaben yayımladığı mesajda şunları ifade etti:

“Irak’ta sorunların çözümü ve siyasi süreç açısından uygun bir atmosferin oluşması için siyasi bir inisiyatif aldım. Bu inisiyatif çerçevesinde Sayın Neçirvan Barzani ile Sayın Muhammed Halbusi’nin, siyasi sürecin nasıl devam edeceği ve engellerin ortadan kaldırılması konusunda Seyid Mukteda es-Sadr’ı ziyaret etmeleri önerisinde bulundum. Bu inisiyatifin olumlu sonuçlar doğurmasını ve Irak’ın tamamı ile tüm bileşenlerin çıkarına olmasını umut ediyorum.”