Iraklı siyasetçilerden Başkan Barzani’nin inisiyatif almasına destek

Başkan Mesud Barzani’nin Irak’ta sorunların çözümü ve siyasi sürecin rayına girmesi için siyasi inisiyatif alması Iraklı siyasetçiler tarafından memnuniyetle karşılandı.

ERBİL (K24)

Başkan Mesud Barzani’nin Irak’ta sorunların çözümü ve siyasi sürecin rayına girmesi için siyasi inisiyatif alması Iraklı siyasetçiler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Sünni Azim Koalisyonu lideri Xemis Xencer, girişimin Irak’ın istikrarı için bir adım olduğunu vurgulayarak, bunun fitnenin yok edilmesi ve diyalog dilinin güçlenmesi için olduğunu söyledi.

Xencer, amaçlarının açık olduğunu ve ulusal çoğunluk hükümeti kurup devleti yönetmek, halka da hizmet etmek istediklerini belirtti.

Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr da, bugün gerçekleşen müzakerelerin olumlu bir adım olduğunu kaydederek, ulusal çoğunluk hükümeti kurmakta kararlı olduklarını ifade etti.

Iraklı Şii siyasetçi İzzet eş-Şabender ise, “Başkan Mesud Barzani’nin girişimi, doğru ulusal yönde atılmış eşadlı bir adımdır” dedi.

Şabender, Başkan Barzani’nin almış olduğu inisiyatifin siyasi tıkanıklıktan etkilenen Irak halkının destek ve beklentisini taşıdığını belirtti.

BAŞKAN BARZANİ: İNİSİYATİF ALDIM

Başkan Mesud Barzani, Irak ve Kürdistan kamuoyuna hitaben bir mesaj yayımladı.

Başkan Barzani mesajında şunları ifade etti:

“Irak’ta sorunların çözümü ve siyasi süreç açısından uygun bir atmosferin oluşması için siyasi bir inisiyatif aldım. Bu inisiyatif çerçevesinde Sayın Neçirvan Barzani ile Sayın Muhammed Halbusi’nin, siyasi sürecin nasıl devam edeceği ve engellerin ortadan kaldırılması konusunda Seyid Mukteda es-Sadr’ı ziyaret etmeleri önerisinde bulundum.

Bu inisiyatifin olumlu sonuçlar doğurmasını ve Irak’ın tamamı ile tüm bileşenlerin çıkarına olmasını umut ediyorum.”

NEÇİRVAN BARZANİ, NECEF’TE

Ayrıca Başkan Mesud Barzani’nin, Irak’ta siyasi istikrarın sağlanması için aldığı inisiyatifiyle Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ve Irak Parlamentosu Başkanı Muhammed Halbusi Necef’e gitti.

Neçirvan Barzani ile Muhammed Halbusi, Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr ve Azim Koalisyonu lideri Xamis Xencer’le Irak’taki siyasi süreçle ilgili görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin ardından Sadr Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yeni hükümetin kurulmasıyla ilgili kararlılığını yineleyerek, "Halkımıza ve ortaklarımıza karşı şiddet ve terörü durdurun" mesajını verdi.

Sadr, ulusal muhalefetle hükümet kurma görüşmelerini olumlu bulduklarını ve çoğunluk hükümeti kurmak istediklerini kaydetti.