Lübnan Başbakanı Mikati Ankara’da

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'ye ziyarette bulunan Lübnan Başbakanı Mikati'yi resmi törenle karşıladı.

HABER MERKEZİ

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'ye ziyarette bulunan Lübnan Başbakanı Mikati'yi resmi törenle karşıladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mikati'yi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin ana giriş kapısında karşıladı.

Karşılama töreninde, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Ankara Valisi Vasip Şahin de hazır bulundu.

Erdoğan ve Mikati, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan Erdoğan, “Firmalarımızın, Beyrut Limanı'nın yeniden inşası dahil, önemli altyapı projelerini üstlenmeye hazır olduğunu ifade ettim. Dün olduğu gibi bugün ve yarın da kara gün dostu olarak Lübnan'ın yanında durmaya devam edeceğiz” dedi.

Mikati ise, Erdoğan ile görüşmesinde Lübnan-Türkiye ilişkilerini, Suriyeli sığınmacılara yardım eli uzatmak ve onların tekrar ülkelerine ivedilikle geri dönmeleri konusunu ele aldıklarını aktardı.

Mikati şöyle devam etti:

"Daha güçlü bağlar oluşturmaktan hareketle bu ilişkilerimiz inşallah güçlü ve sağlam temeller üzerinden hareketle devam edecek. Siyasi, ekonomik, turizm ve bütün alanlarda güçlü adımlar atacağız. Ben şahsen bu çerçevede bakıyorum ki; ticari iş birliğimiz artmaktadır."