İmamoğlu: Her vatandaş kendi dilinde türküsünü söyler

Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da Kürtçe şarkının engellenmesine ilişkin, “Bu ülkede yaşayan her vatandaşımız kendi dilinde türküsünü de söyler, şiirini de okur. Nokta. Tartışmaya gerek yok. 21. yüzyıldayız" dedi.

HABER MERKEZİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Anadolu Yakası’ndaki su baskınlarını giderecek Kurbağalıdere yaşam vadisi proje alanında incelemeler yaptı, ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

“İstiklal Caddesi’nde Kürtçe müzik çalındığı sırada polis engellemeye çalışıyor.  Buna ilişkin neler söyleyeceksiniz?” sorusuna İBB Başkanı şöyle cevap verdi:

“Bu ülkede yaşayan her vatandaşımız, herkes kendi dilinde, her yerinde türküsünü de söyler, şiirini de okur, eğlencesini de yapar kardeşim. Bu noktada, benim gördüğüm kadarıyla, emniyetin yaptığı bir açıklama var; ‘Böyle bir kastı asla yoktur’ diye. Ben onu muteber görüyorum. Akılcı görüyorum ve onu muhatap alıyorum. Kişisel hatalar varsa da onunla ilgili soruşturmalar vesaireler açılır, bakılır. Ben, emniyetin açıklamasını muteber görüyorum. Doğru bir açıklamadır.”

İmamoğlu, “Bu memlekette yaşayan her vatandaşımız, kendi dilinde türküsünü de söyler, şiirini de okur, yazısını da yazar. Nokta. Bunu tartışmaya gerek yok. Yirmi birinci yüzyıldayız” dedi.