MEB’in Kürtçe seçmeli derslerle ilgili paylaştığı rakamlar farklı çıktı

MEB’in Kürtçe seçmeli derslere ilişkin milletvekillerin TBMM’ye verdikleri soru önergelerine verdiği yanıtlardaki rakamların farklı olduğu ortaya çıktı.

HABER MERKEZİ

Türkiye Milli Eğitim Bakanı’nın (MEB) milletvekillerinin, 2021-2022 eğitim-öğretim yılı için Kürtçe seçmeli derslerini tercih eden öğrenci sayılarıyla ilgili soru önergelerine verdiği cevapların birbirinden farklı olduğu, CHP’li vekile 20 bin 265, HDP’li vekile ise 16 bin 842 öğrencinin seçmeli ders olarak Kürtçenin Kurmanci ve Zazaki lehçelerini seçtiği yanıtları verdiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 2 Şubat 2022 tarihinde Türkiye Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde, ortaokullarda okutulan Kürtçe seçmeli derslerini seçen öğrenci sayısını sordu.

Bakan Özer’in 17 Şubat’ta önergeye yanıt vererek, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında 20 bin 265 öğrencinin Kürtçenin Kurmanci ve Zazaki derslerini seçtiği yanıtı vermişti.

Bakanlıktan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesine verilen yanıt
Bakanlıktan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesine verilen yanıt

Özer’in 20 bin 265 öğrencinin Kürtçeyi seçtiği yanıtının kamuoyunda 2022-2023 eğitim-öğretim yılı için olduğu anlaşılmıştı.

K24’e konuşan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Ben bakanlığın bana verdiği yanıtın şu an okullarda okuyan öğrenci sayısı olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki yılla ilgili bakana yeniden soru önergesi sunacağım” dedi.

Öte yandan seçmeli Kürtçe derslerini tercih eden öğrenci sayısıyla ilgili Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekilli Murat Sarısaç da Bakan Özer’in yanıtlaması için bir soru önergesi verdi.

HDP’li Sarısaç’ın 31 Ocak 2022 tarihinde Özer’in yanıtlaması üzere TBMM’ye verdiği soru önergesine 10 Şubat’ta verilen yanıtta ise 2021-2022 eğitim-öğretim yılında 16 bin 842 öğrencinin seçmeli ders olarak Kürtçenin Kurmanci ve Zazaki lehçelerini seçtiği belirtildi.

Bakanlıktan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesine verilen yanıt
Bakanlıktan HDP Van Milletvekilli Murat Sarısaç'ın soru önergesine verilen yanıt

Önergelere verilen yanıtlar, TBMM’nin resmi internet sayfasında bulunuyor.