Çekya ve Hollanda’dan Ukrayna’ya silah yardımı

Çekya 8,6 milyon dolar değerinde silah ve mühimmatın Ukrayna'ya gönderilmesine onay verirken, Hollanda ise Ukrayna'ya 200 hava savunma roketi yollayacağını açıkladı.
Ukrayna askerleri
Ukrayna askerleri

HABER MERKEZİ

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları devam ederken Avrupa ülkelerinden Ukrayna'ya silah ve askeri teçhizat desteği devam ediyor.

Çekya hükümeti 8,6 milyon dolar değerinde silah ve mühimmatın Ukrayna'ya gönderilmesine onay verdi.

Hollanda da Ukrayna'nın talebine karşılık olarak en kısa zamanda Ukrayna'ya 200 hava savunma roketi yollayacağını açıkladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy bugün yaptığı açıklamada, Batılı ortaklarının Ukrayna'ya yeni silah ve teçhizat göndereceğini duyurdu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Zelenski, Twitter'da şunları yazdı:

“Diplomatik cephede Emmanuel Macron ile görüşmeyle yeni bir gün başladı. Ortaklarımızdan gönderilen silah ve teçhizat Ukrayna'ya doğru yola çıktı. Savaş karşıtı koalisyon etkili.”

Öte yandan Beyaz Saray, Kongre’den Ukrayna’ya insani ve askeri yardım için toplam 6.4 milyar dolarlık paketi onaylamasını isterken, ABD Başkan Joe Biden Ukrayna’ya 350 milyon dolarlık askeri yardım yapılması talimatını vermişti.