İsveç Dışişleri Bakanı’ndan K24’e: Ukrayna’ya 5 bin anti-tank silahı göndereceğiz

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, ülkesinin Ukrayna'ya 5 bin anti-tank silahı göndereceğini söyledi.
İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde
İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde

STOCKHOLM (K24)

K24’e konuşan İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, “Moskova, demokrat ve özgürlükçü bir ülkeye saldırdı. Ukrayna’ya anti tank silah yardımında bulunacağız” dedi.

İsveç’e yönelik direkt bir saldırı tehdidi olmadığını belirten Ann Linde “Ancak Rusya demokrat ve özgürlükçü bir ülkeye olan Ukrayna’ya saldırdı. Şüphesiz bu, bölgedeki ülkelerin hakları ve yönetimleri için bir tehdittir, İsveç için de bir tehdittir” ifadelerini kullandı.

Avrupa ülkelerinin içişleri bakanlarının mülteciler konusunda kolaylık sağlanacağını açıkladığını belirten Linde, “Şu anda durum çok karmaşık. Ancak İsveç özgür bir ülke ve hiç kimse askeri bir dayatmada bulunamaz. Finlandiya gibi bizim de NATO ile yakın bir ilişkimiz var” şeklinde konuştu.

Silah ve askeri mühimmat konusunda NATO’ya üye ülkelerle yakın bir işbirliği içinde olduklarını vurgulayan Linde, “Güçlü bir savunmaya sahibiz ancak Başbakan, bunun daha güçlendirilmesine yönelik adımlar atılmasını istedi” dedi.

İsveç’in yasal olarak en son 1939 yılında savaş halindeki bir ülkeye silah gönderdiğini belirten Dışişleri Bakanı Linde, Ukrayna’ya 5 bin anti tank silahı göndereceklerini kaydetti.

İsveç hükümeti tarafından 28 Şubat’ta yapılan açıklamada, Ukrayna’ya ayrıca 5 bin çelik yelek ve kask gönderileceği, gıda yardımı yapılacağı ve insani yardım kapsamında 50 milyon dolarlık ek bir yardım gönderileceği belirtilmişti.